Redakcja Polska

"O granicach kompetencji UE nie może orzekać TSUE". Niemiecki ekspert krytycznie o roli Trybunału

13.10.2021 11:07
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać o granicach kompetencji unijnych; jest to rola sądownictwa państw członkowskich - mówi w rozmowie z PAP były wykładowca ekonomii politycznej na Uniwersytecie w Mannheim, Roland Vaubel.
Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu
Trybunał Sprawiedliwości w LuksemburguGatien GREGORI/Shutterstock

- Podzielam stanowisko niemieckiego i polskiego TK, że orzekania o interpretacji kompetencji unijnych nie może podejmować się Trybunał Sprawiedliwości UE, a jedynie odpowiednie sądy państw członkowskich. To logiczne i jest konsekwencją faktu, że kompetencje zostały przeniesione na poziom UE właśnie przez państwa członkowskie - zgodnie z zasadą przyznania- przekonuje Vaubel, który zajmuje się międzynarodową polityką monetarną i organizacjami międzynarodowymi.

- Były prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, Andreas Vosskuhle, ma rację mówiąc, że jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii interpretacji granic kompetencji unijnych oznaczałaby de facto powstanie superpaństwa UE - podkreśla naukowiec.

W miniony czwartek (7 października) Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem polskiego TK i zapowiedziała jego dogłębną analizę i podjęcie szybkiej decyzji o ew. podjęciu kolejnych kroków.

- Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i korzystanie przez obywateli polskich z korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, tak jak wszyscy obywatele naszej Unii. Ponadto obywatele UE, a także firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują pewności prawa, że przepisy unijne, w tym orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, są w Polsce w pełni stosowane - wskazała.

PAP/dad

Ambasador RP pogratulował Nobla szefowi "Nowej Gaziety"

12.10.2021 16:30
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski pogratulował Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijowi Muratowowi, redaktorowi rosyjskiej "Nowej Gaziety". Dyplomata podczas spotkania z Muratowem podziękował za działalność tej niezależnej gazety.

Poczta Polska będzie obsługiwać dostawy w Amazon Prime

12.10.2021 17:35
Poczta Polska znalazła się w gronie przewoźników obsługujących usługę dostawy Amazon Prime, którą będą realizować kurierzy Pocztexu - poinformowała poczta we wtorkowym komunikacie.

ABW zatrzymała obywatela Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz Białorusi

13.10.2021 10:44
ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.