X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W gabinecie Bidena są ludzie, którzy chcieliby ugody z Putinem? Daniel Fried: to kurcząca się mniejszość

07.12.2021 13:43
Mimo że są w administracji ludzie, którzy chcieliby z Putinem dobić targu nt. Ukrainy, jest to kurcząca się mniejszość - powiedział Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Jak dodał, działania Rosji otworzyły oczy wielu ludziom w administracji, która jest zdeterminowana, by stanowczo odpowiedzieć na agresję Rosji.
Joe Biden powiedział, że nowy wariant koronawirusa jest powodem do niepokoju, ale nie paniki.
Joe Biden powiedział, że nowy wariant koronawirusa jest powodem do niepokoju, ale nie paniki.Drop of Light/Shutterstock

- Nie da się ukryć, że są w administracji Bidena środowiska i ludzie, którzy byliby skłonni przystać na propozycję Putina, by zawrzeć z nim układ i naciskać na Ukrainę, by spełniła żądania Kremla. Na szczęście jest to opinia mniejszości i coraz mniej popularna - powiedział ekspert w rozmowie z PAP, powołując się na swoje rozmowy z przedstawicielami administracji. - Do tej pory mantrą zespołu Bidena było, że chcą stabilnych i przewidywalnych relacji. Ja mówię im: to dobrze, kto by tego nie chiał! Ale tu liczy się, czego chce Rosja, która nie jest tym zainteresowana. Jeśli zgodzicie się na deal z Putinem, to nie zamknie tematu, bo zawsze będą kolejne prowokacje - mówł Fried.

 Weteran amerykańskiej dyplomacji zwrócił uwagę na konsekwentne ostrzeżenia ze strony Waszyngtonu o tym, że Rosja poniesie dotkliwe koszty, jeśli zdecyduje się na kolejną ofensywę. Podkreślił też słowa szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena podczas spotkania szefów dyplomacji OBWE w Sztokholmie na temat porozumień mińskich. Blinken zwrócił uwagę, że Ukraina spełniła część zobowiązań wynikających z Mińska, podczas gdy Rosja nie wypełniła ani jednego, wobec czego nie można oczekiwać od Kijowa dodatkowych ustępstw.

- Po wszystkich tych słowach administracji byłoby niezwykle trudno wycofać się i nagle przystać na to, czego chce Putin - ocenił ekspert Atlantic Council. Dodał, że Waszyngton jest gotowy do podjęcia dotkliwych dla Rosji sankcji.

Fried zwrócił też uwagę na to, że Biały Dom wysłał jasny sygnał Rosji posyłając do Moskwy z ostrzeżeniem dyrektora CIA Billa Burnsa. Burns, który należy do "gołębii" w administracji, miał w Moskwie przekazać stanowcze stanowisko Białego Domu. Jak dodał, choć prawdopodobne jest spotkanie Putina z Bidenem w najbliższych dniach, nie należy spodziewać się przełomu. - Pamiętajmy, że podczas spotkania w Genewie w czerwcu Biden powiedział, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy okaże się, czy bardziej stabilne stosunki z Rosją są możliwe. Więc jest to dobry czas na kolejną rozmowę - powiedział.

Trzy scenariusze na rozwój sytuacji na Ukrainie

Według eksperta, nikt tak naprawdę nie wie, jakie intencje stoją za koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Spekuluje, że w grę wchodzą trzy scenariusze. - Pierwszy to ten, że Rosja wykonuje te groźne ruchy, by wymusić wielki deal z USA. Drugi, to że planuje wielką ofensywę i zajęcie dużej części terytorium. I zapewne pokonałaby Ukrainę, ale przecież Ukraina będzie się bronić. To by znaczyło kilkadziesiąt tysięcy ofiar po stronie rosyjskiej- ocenia Fried. - Dlatego bardziej prawdopodobna jest ograniczona ofensywa, zajęcie kilku miejscowości i ogłoszenie "wielkiego zwycięstwa" - dodał.

Jednocześnie Fried krytycznie skomentował działania Waszyngtonu i Berlina dotyczące Nord Stream 2. Jak podkreślił, dotychczasowe działania niemieckich dyplomatów, którzy lobbują w Kongresie przeciwko nakładaniu nowych sankcji na projekt stawiają USA i rządzących Demokratów w jeszcze gorszej pozycji. Wskazał tu na tzw. "non paper" niemieckiej ambasady rozsyłany do kongresmenów, w którym Berlin zapowiadał, jakie kroki mógłby podjąć przeciwko Rosji w razie jej wrogich działań wobec Ukrainy.

- To, co tam się znalazło, było jeszcze bardziej rozwodnioną wersję postanowień zawartych we wspólnym oświadczeniu USA i Niemiec z lipca. Tam wyraźnie była mowa o sankcjach w przypadku szantażu energetycznego. Niemcy muszą zrozumieć, że Waszyngton poświęcił na ich rzecz dużo kapitału politycznego - powiedział Fried. - Gdyby Niemcy naprawdę chcieli przekonać do zostawienia NS2 w spokoju, powinni zaproponować konkretne działania w obronie Ukrainy. W przeciwnym wypadku trudno komukolwiek w Waszyngtonie bronić decyzji o odejściu od sankcji - dodał.

Wiceszef MSZ: możemy mieć nadzieję, że rozmowa prezydentów USA i Rosji przyczyni się do deeskalacji napięcia

07.12.2021 09:30
Możemy mieć nadzieję, że wtorkowa wideorozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina przyczyni się do deeskalacji napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Według niego działania wobec Kremla powinny być zdecydowane.

Dramatyczna sytuacja Polaków na Białorusi. Rewizje, przesłuchania i aresztowania

07.12.2021 13:28
Sytuacja Polaków mieszkających na Białorusi jest bardzo trudna. Nieustannie reżim Łukaszenki stosuje wobec nich represje, polegające na rewizjach, przesłuchaniach i aresztowaniach. Działalność zdecydowanej większości polskich organizacji na Białorusi jest sparaliżowana, a liderzy Związku Polaków na Białorusi zostali aresztowani. Co Polska może zrobić żeby im pomóc?  - Jedyną skuteczną  reakcją powinno być zablokowanie ruchu towarowego z Białorusią - mówi Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, jeden z liderów opozycji demokratycznej z czasów PRL.