X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dramatyczna sytuacja Polaków na Białorusi. Rewizje, przesłuchania i aresztowania

07.12.2021 13:28
Sytuacja Polaków mieszkających na Białorusi jest bardzo trudna. Nieustannie reżim Łukaszenki stosuje wobec nich represje, polegające na rewizjach, przesłuchaniach i aresztowaniach. Działalność zdecydowanej większości polskich organizacji na Białorusi jest sparaliżowana, a liderzy Związku Polaków na Białorusi zostali aresztowani. Co Polska może zrobić żeby im pomóc?  - Jedyną skuteczną  reakcją powinno być zablokowanie ruchu towarowego z Białorusią - mówi Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, jeden z liderów opozycji demokratycznej z czasów PRL.
Audio
  • Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu, o sytuacji Polaków na Białorusi i potrzebie nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP
Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RPPolskie Radio

Polacy są zastraszani. Na przesłuchania wzywani są aktywiści, dziennikarze, kombatanci, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

- Aleksander Łukaszenka traktuje Związek Polaków na Białorusi jak zakładników - mówi Bogdan Borusewicz. - Ponieważ protestujemy przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim, protestujemy przeciwko użyciu siły na olbrzymią skalę w stosunku do obywateli Białorusi, to jest zemsta człowieka, który uważa, że wszystko może. Nie liczy się z niczym, bo przecież  zorganizował także grupy migrantów z Bliskiego Wschodu i wysłał je na granicę, po to żeby przełamać naszą granicę. Żeby oni weszli do Unii Europejskiej - dodaje wicemarszałek Senatu RP.

- Ja uważam, że apele do Łukaszenki nie mają sensu. To nie jest to stadium, kiedy się apeluje. Sankcje? Tak. Sankcje dotyczące ważnych firm białoruskich. Na przykład zablokowanie sprowadzania surowca do produkcji nawozów sztucznych czy zablokowanie firm handlujących ropą naftową, a to są wszystko firmy państwowe, podległe Łukaszence. Ale to za mało. Ja uważam, że wobec agresji, która nastąpiła na nasze terytorium, bo przecież to jest agresja, lecą kamienie, lecą petardy na nasze terytorium, ostrzelano z broni pneumatyczne punkty świetlne, które oświetlają granicę, dlatego jedyną skuteczną  reakcją powinno być zablokowanie ruchu towarowego z Białorusią. Po takiej decyzji myślę, że gospodarka Białorusi wytrzymałaby może tydzień, może półtora tygodnia i musiałby zbankrutować - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy - Bogdan Borusewicz.

Życie Polaków na Białorusi nigdy nie było łatwe, ale w ostatnim roku reżim Łukaszenki podejmuje coraz ostrzejsze działania. Przetrzymywani są od wielu miesięcy w więzieniu liderzy Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, którzy potrzebują pomocy. Według niezależnych źródeł ich stan zdrowia bardzo się pogorszył.

- Łukaszenko przeszedł w represjach samego siebie. Uważam, że powinien zostać uderzony i to bardzo dotkliwie. W taki sposób żeby zrozumiał, że z Unią Europejską i Polską nie może grać i ustalać tej gry na swoich warunkach - mówi wicemarszałek Senatu RP.

Z Bogdanem Borusewiczem, wicemarszałkiem Senatu RP, jednym z liderów opozycji demokratycznej z czasów PRL, rozmawiała Halina Ostas.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Brytyjscy żołnierze wesprą polskich funkcjonariuszy

05.12.2021 19:08
Brytyjscy żołnierze zapoznają się z zadaniami, które będą realizować na granicy polsko-białoruskiej - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przypomniał, żołnierze z Wielkiej Brytanii rozpoczną służbę 8 grudnia.

Białoruś: ruszył proces blogera Eduarda Palczysa

06.12.2021 10:22
W Mińsku rozpoczął się proces Eduarda Palczysa. To znany białoruski bloger i więzień polityczny związany z opozycją. Eduard Palczys jest oskarżony między innymi o "organizację masowych zamieszek i wzywanie do działań szkodzących bezpieczeństwu państwowemu".

Nie ustają prowokacje białoruskich służb. Petardy hukowe przy granicy

06.12.2021 12:19
Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, w niedzielę doszło do kolejnych prowokacji białoruskich służb w pobliżu granicy z Polską. Funkcjonariusze wyrzucali z samochodu petardy hukowe.