X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska obejmuje przewodnictwo w OBWE

01.01.2022 11:48
Polska objęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Oficjalnie od północy jej pracami kieruje szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Warszawa chce wykorzystać OBWE jako forum dialogu o najważniejszych globalnych wyzwaniach.
Audio
  • Polska obejmuje roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Siedziba OBWE
Siedziba OBWEFoto: youtube/screen

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział Polskiemu Radiu, że Polska zwróci uwagę przede wszystkim na trwające konflikty i sytuacje kryzysowe oraz na sytuację dotkniętych nimi społeczeństw. Warszawa zapowiada też reagowanie na wyzwania postpandemiczne.

- OBWE to organizacja, która w tej chwili jest jedynym w pełni istniejącym w Europie forum, w którym uczestniczą państwa europejskie, ale też Rosja i Stany Zjednoczone. Podczas naszego przewodnictwa będziemy odwoływać się do naczelnej zasady polskiej polityki zagranicznej, która opiera się na prymacie prawa międzynarodowego w stosunkach między państwami - zapewnił Łukasz Jasina.

Członkami OBWE są też między innymi Stany Zjednoczone, Kanada oraz państwa Azji Centralnej. Polskie władze zapowiadają realizację priorytetów związanych z tak zwanymi trzema koszykami Organizacji - polityczno-wojskowym, prawno-ludzkim oraz gospodarczo-środowiskowym.

Jak podkreślił rzecznik MSZ, w ramach tego ostatniego wymiaru Warszawa zwraca uwagę na kwestie klimatyczne, w tym dyskusję o drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez zróżnicowane gospodarczo państwa członkowskie Organizacji. - Musimy kontynuować nasz dialog na temat przejrzystości wojskowej. Wszyscy mamy przed oczami zagrożenie na Ukrainie. Będziemy też - po pandemii - zwracali uwagę na te pozamilitarne wyzwania dla bezpieczeństwa, tu bardzo ważne będzie cyberbezpieczeństwo, chcemy temu tematowi nadać priorytet - mówił rzecznik MSZ.

Łukasz Jasina przyznał, że choć OBWE nie ma możliwości nakładania sankcji, to jej atutem jest to, że gromadzi praktycznie wszystkie państwa odgrywające istotną rolę na obszarze Europy. Dodatkowo OBWE może inicjować misje obserwacyjne. Rzecznik MSZ zapowiedział, że w związku z polskim przewodnictwem minister Zbigniew Rau odbędzie wiele zagranicznych wizyt. 13 stycznia w siedzibie OBWE w Wiedniu szef dyplomacji przedstawi priorytety działań Warszawy. Polski minister jest również zaproszony do złożenia wizyty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, a także między innymi w Moskwie i w Kijowie.

W ramach prezydencji Polska będzie współpracować w ramach tzw. trójki OBWE z poprzednim i kolejnym przewodnictwem - Szwecją oraz Macedonią Północną. Polska kieruje pracami OBWE po raz drugi. Wcześniej nasz kraj sprawował przewodnictwo w roku 1998.

OBWE skupia 57 państw. Swoją genezę wywodzi z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas konferencji w Budapeszcie w 1994 roku.


IAR/dad

"Ważne, aby Rosja nie odnosiła korzyści z agresywnej polityki". Kumoch o rozmowie Biden-Putin

31.12.2021 16:07
- Mamy głęboką nadzieję, że prezydent Władimir Putin usłyszał bardzo jasno sformułowany przekaz, że pogróżki wobec Ukrainy doprowadzą do dużych kosztów politycznych dla Rosji - powiedział prezydencki minister Jakub Kumoch, komentując rozmowę prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał. UE i USA potępiają decyzję rosyjskiego sądu

01.01.2022 09:12
Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiły decyzję rosyjskiego sądu nakazująca likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się w Rosji walką o prawa człowieka. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znalazły się także Australia, Kanada oraz Wielka Brytania.