Redakcja Polska

Andrzej Duda po Radzie Gabinetowej: Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie

15.02.2022 18:05
Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie. Będzie odpowiednia reakcja naszego kraju na rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Zaapelował też o jedność polityków w Polsce i na arenie międzynarodowej.Rada Gabinetowa to posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta. Wtorkowe posiedzenie było poświęcone sytuacji na Ukrainie i groźbie rosyjskiej inwazji zbrojnej na ten kraj.
Audio
  • Wtorek: rada gabinetowa na temat sytuacji na Ukrainie, środa: delegacja polskiego parlamentu odwiedza Kijów [POSŁUCHAJ]
Prezydent: musimy zakładać różne scenariusze tego, co może się wydarzyć na Ukrainie i wokół niej
Prezydent: musimy zakładać różne scenariusze tego, co może się wydarzyć na Ukrainie i wokół niejPAP/Leszek Szymański

- Musimy zakładać różne scenariusze i te różne scenariusze właśnie omawialiśmy: tego, co się może dziać na Ukrainie, wokół Ukrainy, także na Białorusi rzecz jasna, gdzie obecnie są poważne siły militarne rosyjskie - powiedział Duda.


Posłuchaj
00:24 11559938_2.mp3 Po trwającej dwie godziny naradzie Andrzej Duda powiedział, że omówił z członkami rządu różne scenariusze, także ten przewidujący konflikt zbrojny. Wyraził nadzieję, że unikniemy tego dzięki zabiegom dyplomatycznym (IAR)

 

Jedną z omawianych kwestii - wskazywał prezydent - jest problem uchodźców, którzy w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego mogliby przybywać na nasze terytorium, szukając tutaj schronienia, pomocy, bezpiecznej przystani. Jak dodał, chodzi o to, żeby zapewnić bezpieczne warunki dla ewentualnych uchodźców oraz dla polskiego społeczeństwa.

Duda: Polska w tej chwili jest zabezpieczona

- Więc głównym tematem krótko mówiąc było to, czy Polska w tej chwili jest zabezpieczona na różne zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce. Ministrowie szczegółowo zdawali relację z tego, jak wygląda stan przygotowań na różne warianty, które mogą nastąpić  - podkreślił Duda.

- Z całą pewnością można mówić o tym, że jest reakcja ze strony polskich władz, bardzo adekwatna do tego, jaki potencjalny może być rozwój sytuacji na Ukrainie - dodał.

Posłuchaj
00:31 11559729_1.mp3 Andrzej Duda powiedział, że podczas obrad brano pod uwagę wszelkie możliwe scenariusze związane z potencjalną agresją rosyjską na Ukrainę (IAR)

 

Prezydent zapewnił, że Rada Ministrów jest przygotowana na różne okoliczności, a także, że ma zabezpieczone odpowiednie środki. - Chcę wszystkich uspokoić: Polska spokojnie i konsekwentnie przygotowuje się na różnego rodzaju sytuacje, jakie mogą wystąpić. Z przekonaniem chcę powiedzieć, że obywatele mogą czuć się bezpiecznie. W każdym przypadku będzie odpowiednia reakcja - podkreślił.

- Powiedziałem państwu ministrom: potrzebna nam jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność i zgodna współpraca wewnętrznie; najlepiej byłoby na całej scenie politycznej w tych najważniejszych sprawach, gdyby ta jedność była - nie tylko w obrębie obozu rządzącego, ale i współpraca pomiędzy nami w realizacji tych ważnych zadań, ale w ogóle, żebyśmy tą jedność mieli i trzeba o nią zabiegać - mówił Duda.

Wskazywał również na potrzebę jedności i solidarności w przestrzeni międzynarodowej: w ramach Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Powinniśmy wszyscy przy Ukrainie stać - zaznaczył Duda.

"Musimy czynić wszystko, żeby Ukraina zachowała suwerenność"

Prezydent przypomniał, że we wtorek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, także nt. jedności społeczności międzynarodowej w sprawie Ukrainy. - Musimy czynić wszystko, żeby Ukraina zachowała suwerenność, to znaczy, że nie może być tak, że ktokolwiek narzuca Ukrainie, czy może (ona) należeć do określonych organizacji międzynarodowych, czy nie - podkreślił Duda.

- Tylko Ukraina tutaj powinna mieć możliwość podejmowania decyzji. Absolutnie nie wolno się zgodzić na to, aby suwerenność ukraińska była w jakikolwiek sposób naruszana - zaznaczył prezydent.


Posłuchaj
00:23 11559938_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda dodał, że w sprawie Ukrainy społeczność międzynarodowa powinna mówić jednym głosem (IAR)

 

Zwrócił uwagę, że jest jeszcze szereg prezydentów, z którymi chce rozmawiać w ciągu najbliższych dni. - Wierzę w to głęboko, że uda nam się zapobiec konfliktowi, że ta sytuacja zostanie rozwiązana na drodze dyplomatycznej, wszyscy w tej chwili do tego dążymy - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, iż Polska czyni wszelkie wysiłki na rzecz zachowania bezpieczeństwa w naszym regionie. - Zwiększa się obecność sił NATO na naszym terytorium, właśnie w związku z tym, żeby wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu, co jest procesem, z którego ja osobiście jestem bardzo zadowolony. Wzywałem do niego naszych sojuszników, żeby w sytuacji, kiedy Rosja zaczyna straszyć, zachowuje się agresywnie, Sojusz absolutnie się nie wycofywał, nie okazywał strachu, obawy, tylko wręcz przeciwnie - pokazywał, że jest gotów realizować swoje podstawowe zadanie, jakim jest kolektywna obrona - powiedział Duda.


Posłuchaj
00:23 11559783_1.mp3 Andrzej Duda podkreśla, że zabiegał o taką jedność wśród sojuszników (IAR)

 

Podkreślił, iż z satysfakcją przyjmuje przebywających do Polski żołnierzy brytyjskich i amerykańskich. - Proszę wszystkich moich rodaków o życzliwość wobec nich. To są z jednej strony nasi goście, ale z drugiej - w ogromnym stopniu gwaranci naszego bezpieczeństwa i stabilności w naszym regionie i naszym kraju. Mam więc nadzieję, że będą traktowani przez Polaków w sposób życzliwy i z tradycyjną dla nas gościnnością - zaznaczył Duda.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda Ukraina

List księcia Adama Jerzego Czartoryskiego z 1826 r. w kolekcji Muzeum Czartoryskich

15.02.2022 15:06
List z 1826 roku napisany przez Adama Jerzego Czartoryskiego z Puław do przyjaciela Arthur’a White dołączył do zbiorów Muzeum Czartoryskich w Puławach. List przekazała Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku.

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło się o kolejne dokumenty Armii Krajowej

15.02.2022 15:44
Archiwum Akt Nowych to miejsce w którym zgromadzono największą liczbę dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego – powiedział dyrektor AAN Mariusz Olczak podczas poniedziałkowego otwarcia wystawy prezentującej dokumenty Armii Krajowej.

Rosja cofa siły znad granicy Ukrainy? Żaryn: te zapowiedzi trzeba konfrontować z rzeczywistością

15.02.2022 15:40
"Rosja ogłasza wycofywanie wojsk rozlokowanych w ostatnich miesiącach wokół Ukrainy. Takie zapowiedzi muszą być konfrontowane z rzeczywistością. Zachód musi śledzić realne działania w terenie" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.