Polskie Radio
Section05
Archiwum Akt Nowych

Cenne dokumenty trafiły do Archiwum Akt Nowych z MSZ. Wśród nich Traktat ryski

Ministerstwo Spaw Zagranicznych przekazało do Archiwum Akt Nowych Traktat ryski oraz 700 dokumentów traktatowych z czasu II Rzeczpospolitej. Traktat pokojowy między Polską, Rosją i Ukrainą, podpisany 18 marca 1921 roku w Rydze, kończył wojnę polsko-bolszewicką.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA Archiwum Akt Nowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk Arkadiusz Mularczyk Rosja wojna 1920

Wystawa "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". Dyrektor biura edukacji IPN: ludzki wymiar prawdziwych bohaterów

Do 20 lutego 2023 r. na pl. Niepodległości w Zakopanem można oglądać wystawę "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. - Niezwykłe jest to, że możemy pokazać ludzki wymiar prawdziwych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Gościem był również Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Archiwum Akt Nowych Szare Szeregi II wojna światowa Zakopane POLSKA KULTURA

Kolejne dokumenty dot. Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych. "Bezcenne egzemplarze"

Kolejne dokumenty, protokoły posiedzeń czy relacje dotyczące działalności struktur Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych. To materiały gromadzone przez Fundację Archiwum Polski Podziemnej. Poszerzają ustalenia historyków związane z funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego w okresie m.in. Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa Archiwum Akt Nowych

"Wycięto część pamięci narodu". Mariusz Olczak o stratach Archiwum Akt Nowych podczas II wojny światowej

- To było celowe niszczenie i wycinanie. Tak jak niszczono polską inteligencję, tak miano zapomnieć pamięć tej inteligencji w postaci zbiorów archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych. Inne państwa takiej skali zniszczeń nie doświadczyły. Inne narody nie były podczas II wojny światowej świadkami takiego terroru i represji - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Archiwum Akt Nowych Niemcy II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne

Moje Archiwum. Ciąg dalszy historii Łukasza Małeckiego

Jednym z elementów ubiegłorocznego "Lata z Radiem" była akcja Moje Archiwum. Zaprosiliśmy słuchaczy do udziału w konkursie na najcenniejsze pamiątki i dokumenty z przeszłości. Dziś (18.08) powróciliśmy do jednego z uczestników - Łukasza Małeckiego, który zdecydował się na przekazanie części pamiątek Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem historia Polski Powstanie Warszawskie Archiwum Akt Nowych