Redakcja Polska

Rosja cofa siły znad granicy Ukrainy? Żaryn: te zapowiedzi trzeba konfrontować z rzeczywistością

15.02.2022 15:40
"Rosja ogłasza wycofywanie wojsk rozlokowanych w ostatnich miesiącach wokół Ukrainy. Takie zapowiedzi muszą być konfrontowane z rzeczywistością. Zachód musi śledzić realne działania w terenie" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań - napisał Stanisław Żaryn
"Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań" - napisał Stanisław ŻarynRussian Defence Ministry / TASS / Forum & StZaryn/Twitter

"Kreml ma duże doświadczenie w tworzeniu fałszywych obrazów własnych działań" - dodał Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował we wtorek, że wojska rosyjskie po zakończeniu ćwiczeń rozpoczęły załadunek i będą wracać do garnizonów. Chodzi o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Nie podano, w jakich regionach rozpoczął się odwrót tych wojsk. Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania miały zakończyć się 20 lutego. Rosja zapewniała, że żołnierze biorący udział na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji.

Rosja wycofuje wojska? Reakcja NATO

Weryfikację tych informacji zadeklarowała ambasador USA przy NATO. - Monitorujemy sytuację - powiedziała Julianne Smith. - Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rosja mówiła to samo, a po naszej weryfikacji okazało się, że nie było żadnego potwierdzenia dotyczącego wycofania wojsk. Od tego czasu widzimy jak rosyjskie siły przemieszczają się w przeciwnym kierunku - podkreśliła.


Posłuchaj
00:51 11559599_1.mp3 Szef NATO - nie ma na razie żadnych oznak deeskalacji ze strony Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg stwierdził, że sygnały z Moskwy dają powody do optymizmu, ale na razie nie ma oznak deeskalacji.


PAP/IAR/dad

"Tylko ultimatum wobec Putina może uratować pokój na świecie". Ostre słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech

15.02.2022 13:00
Ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, zażądał od kanclerza Scholza twardego stanowiska podczas jego wizyty w Moskwie. - Tylko jasne ultimatum wobec Putina z terminem wycofania jego uzbrojonych po zęby hord najpóźniej do 16 lutego może jeszcze uratować pokój na świecie - powiedział gazetom grupy Funke Mediengruppe.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji. Rau: zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu

15.02.2022 14:06
- Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego, którego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa - poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji.

Andrzej Duda po Radzie Gabinetowej: Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie

15.02.2022 18:05
Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie. Będzie odpowiednia reakcja naszego kraju na rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Zaapelował też o jedność polityków w Polsce i na arenie międzynarodowej.Rada Gabinetowa to posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta. Wtorkowe posiedzenie było poświęcone sytuacji na Ukrainie i groźbie rosyjskiej inwazji zbrojnej na ten kraj.