Redakcja Polska

Biden: Putin podjął już decyzję. Do ataku Rosji na Ukrainę może dojść w ciągu kilku dni

19.02.2022 08:19
Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden ostrzegł prezydenta Rosji przed konsekwencjami ataku i wezwał by wybrał drogę dyplomacji. Prezydent USA zapowiedział obronę całego terytorium NATO.
Prezydent Joe Biden podkreślił, że z jego informacji wynika, że Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę
Prezydent Joe Biden podkreślił, że z jego informacji wynika, że Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na UkrainęBackgrid USA/ FORUM

Podczas wystąpienia w Białym Domu, Joe Biden powiedział, że Rosja rozpoczęła prowokacje, które mają uzasadnić inwazję na Ukrainę. Prezydent USA wyraził przekonanie, że atak jest już tylko kwestią dni i dodał, że jeśli Rosja dokona inwazji to będzie odpowiedzialna za katastrofalną i niepotrzebną wojnę z wyboru.

Posłuchaj
00:46 biden o rosji spec walkuski .mp3 Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden ostrzegł prezydenta Rosji przed konsekwencjami ataku i wezwał by wybrał drogę dyplomacji. Prezydent USA zapowiedział obronę całego terytorium NATO. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

Biden: decyzja o ataku Rosji na Ukrainę podjęta

Biden powołał się przy tym na "znaczące zdolności wywiadowcze" USA. Jego zdaniem atak Rosji mógłby obejmować także Kijów. Prezydent USA zauważył, że można dostrzec "coraz więcej rosyjskich prowokacji i dezinformacji w Donbasie, by stworzyć pretekst do wojny". Joe Biden ocenił, że do ataku może dojść w ciągu najbliższych kilku dni, choć dodał, że wciąż nie jest za późno, by Rosja wybrała dyplomację.

Zapytany czy uważa, że Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji, Biden odpowiedział: "W tym momencie jestem przekonany, że podjął taką decyzję. Mam powody by tak sądzić. Amerykański prezydent zaznaczył jednak, że nadal jest czas na dyplomacje i wezwał Moskwę, by poszła tą droga.

Sankcje na Rosję?

- USA i sojusznicy są gotowi do obrony każdego cala terytorium NATO przed jakimkolwiek zagrożeniem naszego kolektywnego bezpieczeństwa - zapewnił Joe Biden i ostrzegł Moskwę przed natychmiastowymi i dotkliwymi konsekwencjami ataku na Ukrainę.Zapytany przez dziennikarza o sankcje, które USA i UE planują nałożyć na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę, stwierdził, że nie będą identyczne. - Będzie trochę nieznacznych różnic, ale będzie więcej dodane niż odjęte - powiedział Joe Biden.

Koncentracja na granicy

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. W ostatnim czasie państwa zachodnie czyniły intensywne zabiegi dyplomatyczne, aby powstrzymać rosyjską inwazję. Moskwa zaprzecza, jakoby miało dojść do ataku, domaga się jednak od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofania jego infrastruktury "od granic Rosji".


IAR/PAP/dad

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams

18.02.2022 10:02
Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż rządowi polskiemu czołgów Abrams M1A2 SEPv3 i związanego z nimi wyposażenia. Sprzedaż zwiększy bezpieczeństwo państwa sojuszniczego NATO, działającego na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie - poinformowała Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

W obliczu zagrożenia Polska wspiera Ukrainę. Michał Dworczyk: 37 tirów z pomocą dotarło do Kijowa

18.02.2022 11:31
W obliczu zagrożenia ze strony Rosji, Polska wspiera Ukrainę. Poza poparciem politycznym i międzynarodowym do Kijowa trafiło już 37 tirów z naszą pomocą humanitarną, polska broń oraz sprzęt wojskowy - oświadczył w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.