Redakcja Polska

Minister obrony Danii: jesteśmy gotowi wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej

18.03.2022 10:30
Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział minister obrony Morten Bodskov. Jak zauważa portal euroactiv, jest to odpowiedź na polską sugestię o potrzebie takiej misji na Ukrainie.
W Wilnie wylądowali brytyjscy żołnierze, zajmą się wywiadem i rozpoznaniem
W Wilnie wylądowali brytyjscy żołnierze, zajmą się wywiadem i rozpoznaniemTwitter/mblaszczak

"Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej, jeżeli może się to przyczynić do zakończenia tej krwawej wojny" - powiedział Bodskov przed środowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

"Mamy dekady doświadczeń w takiej pracy i zdecydowanie uważam, że Dania może w tym współuczestniczyć i coś zmienić" - dodał.

Minister obrony zadeklarował również gotowość wzmocnienia kontyngentu w państwach bałtyckich, w których już obecni są duńscy żołnierze i samoloty. Przypomniał również, że po ostrzeżeniu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Rosja może użyć na Ukrainie broni biologicznej lub chemicznej, Dania wysłała sprzęt pomocny w wykryciu "tego rodzaju okrucieństw".

Ponieważ Dania jest członkiem NATO, jej żołnierze nie mogą obecnie brać udziału w toczącym się na terytorium Ukrainy konflikcie - pisze euroactiv. Dodaje jednak, że premier Mette Frederiksen oświadczyła w zeszłym tygodniu, że "nie ma żadnych przeszkód prawnych w udawaniu się na Ukrainę" duńskich ochotników, którzy chcieliby walczyć u boku ukraińskiej armii.

Polski wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek w Kijowie, że na Ukrainie potrzebna jest "misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego".


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Dania NATO

Wielka Brytania rozmieści w Polsce system przeciwlotniczy Sky Sabre

17.03.2022 14:05
Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre - poinformował sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace po spotkaniu z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. - Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - dodał.

USA i sojusznicy powołały specjalną grupę do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów

17.03.2022 13:43
USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.

Szef NATO zapowiada dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu

17.03.2022 13:57
Sytuacja na Ukrainie i wzmacnianie granicy NATO były tematami nadzwyczajnego spotkani ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.