Redakcja Polska

USA i sojusznicy powołały specjalną grupę do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów

17.03.2022 13:43
USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.
Jacht Lady Anastasia (trzeci z prawej) zacumowany jest w porcie Adriano na Majorce. Jednostka należąca do rosyjskiego producenta broni Aleksandra Mijejewa została zatrzymana w porcie w wyniku nałożonych sankcji przeciwko Rosji i Białorusi wydane przez Unię Europejską.
Jacht „Lady Anastasia” (trzeci z prawej) zacumowany jest w porcie Adriano na Majorce. Jednostka należąca do rosyjskiego producenta broni Aleksandra Mijejewa została zatrzymana w porcie w wyniku nałożonych sankcji przeciwko Rosji i Białorusi wydane przez Unię Europejską. Fot.: EPA/CATI CLADERA:PAP/EPA

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen oraz amerykański prokurator generalny Merrick Garland zwołali w środę pierwsze zebranie grupy specjalnej REPO (Rosyjskie Elity, Pełnomocnicy i Oligarchowie), mającej koordynować wdrażanie i przestrzeganie sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów po inwazji na Ukrainę rozpoczętej przez Moskwę 24 lutego.

Grupa będzie monitorować przestrzeganie kar nałożonych na 50 osób, wśród których znalazł się rosyjski prezydent Władimir Putin oraz minister spraw zagranicznych tego kraju Siergiej Ławrow. W skład zespołu poza USA weszli przedstawiciele Australii, Kanady, Niemiec, Włoch, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Komisji Europejskiej - poinformowała agencja Reutera.

REPO jest kolejną grupą powołaną do egzekwowania wymierzonych w rosyjskie elity sankcji. Na początku marca amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło powołanie specjalnej grupy śledczej KleptoCapture, której celem jest ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę". W skład KleptoCapture weszli pracownicy wielu organów ścigania, w tym FBI, US Marshals Service, Secret Service, ministerstwa bezpieczeństwa narodowego czy US Postal Inspection Service.


PAP/dad

Zełenski w Bundestagu: zburzcie ten mur, wspierajcie każdego Ukraińca, zatrzymajcie tę wojnę

17.03.2022 12:53
Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do deputowanych Bundestagu w czwartek, trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Proszę nam pomóc zatrzymać tę wojnę - zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Przy Polskiej Misji Medycznej powstaje Zespół Ratownictwa Medycznego

17.03.2022 13:01
Pierwszą misją grupy szybkiego reagowania, która ma nieść natychmiastową pomoc ofiarom wojen i katastrof, będzie udzielanie wsparcia ofiarom wojny w Ukrainie.

Nie było cyberataku na polskie koleje. Alstom przyznaje się do błędu

17.03.2022 13:03
Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce – poinformowała firma Alstom w przesłanym do mediów oświadczeniu. Nie było żadnego cyberataku - zaznaczyła spółka.