Redakcja Polska

Jest przełom. 20 cywilów zostało ewakuowanych z zakładów Azowstal

30.04.2022 21:11
20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował w sobotę zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.
Podczas wojny na Ukrainie Mariupol został doszczętnie zrujnowany
Podczas wojny na Ukrainie Mariupol został doszczętnie zrujnowanyPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Swiatosław Pałamar przekazał, że całą noc zakłady były ostrzeliwane, co spowodowało nowe zniszczenia i zawalenia.

"Według stanu obecnego obie strony przestrzegają zawieszenia broni. Od 6 rano czekaliśmy na przyjazd ewakuacyjnej kolumny, która przyjechała dopiero o 18.25" - powiedział na nagraniu.

Przed godz. 20 (19 w Polsce) przekazano w umówionym miejscu 20 cywilów, których - jak dodał Pałamar - udało się wydobyć spod gruzów. To kobiety i dzieci.

"Mamy nadzieję, że ci ludzie dojadą do uzgodnionego miejsca, czyli do Zaporoża, na terytorium będące pod kontrolą Ukrainy" - kontynuował.

Poinformował, że trwa wydobywanie cywilów spod gruzów.

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około 1000 mieszkańców Mariupola. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z zakładów nie przyniosły rezultatu.


PAP/ho

Australia deklaruje pomoc dla ukraińskich sportowców

30.04.2022 11:35
Australijski Komitet Olimpijski zaoferował pomoc ukraińskim sportowcom, którzy chcieliby uzyskać wizę humanitarną i przeprowadzić się do Australii w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Emmanuel Macron: wzmocnimy naszą pomoc humanitarną i wojskową na Ukrainie

30.04.2022 16:01
Prezydent Emmanuel Macron po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim poinformował, że Francja zwiększy dostawy pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. Prezydenci Francji i Ukrainy rozmawiali przez telefon.

Ludmyła Denisowa: Rosja nie pozwala na ewakuację ludzi z Azowstalu

30.04.2022 15:30
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że Rosja mimo swoich obietnic nie pozwala na ewakuację ludzi z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu.