Redakcja Polska

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Premier: razem pozyskaliśmy 6,5 miliarda dolarów

05.05.2022 15:35
- Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów, to są nasze zobowiązania z dziś - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej - zadeklarował.
Audio
  • Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej [POSŁUCHAJ]
Mateusz Morawiecki na konferencji Darczyńców dla Ukrainy: zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów; to są nasze zobowiązania z dziś
Mateusz Morawiecki na konferencji Darczyńców dla Ukrainy: zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów; to są nasze zobowiązania z dziś Twitter @PremierRP

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się w czwartek Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy mająca na celu zebranie funduszy dla ogarniętego wojną kraju. Inicjatorami konferencji byli premierzy Polski i Szwecji, Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier Finlandii Sanna Marin podkreśliła podczas debaty, że sytuacja humanitarna w Ukrainie jest ekstremalnie trudna i konieczna jest sprawna ewakuacja ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, trzeba pomóc Ukraińcom w najtrudniejszej sytuacji - kobietom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami.

Marin dodała, że jej kraj współpracuje z ukraińskimi władzami w celu przewiezienia grupy osób z niepełnosprawnościami do Finlandii. Poinformowała, że Finlandia przeznaczyła miliony euro na pomoc uchodźcom, a także zdecydowała o wysłaniu dodatkowego sprzętu wojskowego Ukrainie. Marin wskazywała też, że Finlandia jest gotowa wzmocnić sankcje przeciwko Rosji i będzie przedstawiać KE propozycje w tym zakresie. Według fińskiej premier solidarność państw zachodu jest kluczowa, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy, która walczy o Europę.

Premier Gruzji Irakli Garibashvili zwracał uwagę, że wojna na Ukrainie przesądzi i zredefiniuje przyszłość europejskiego bezpieczeństwa. Podkreślił, że kryzys humanitarny wymaga natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej. Zadeklarował pełną solidarność gruzińskiego rządu z Ukrainą, a także dalsze wsparcie. Garibashvili poinformował, że Gruzja przekazała na wsparcie Ukrainy 7 mln dolarów i ponad 500 ton pomocy zostało wysłane do Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował szczególnie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i ukraińskiemu premierowi Denysowi Szmychalowi, którzy wzięli udział w spotkaniu. Mateusz Morawiecki podkreślił, że trzeba teraz myśleć o odbudowie Ukrainy. Dodał, że kraje Unii Europejskiej powinny się uniezależnić od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Premier podziękował Ursuli von der Leyen za jej wysiłki na rzecz utrzymania jedności Unii.

Pełną solidarność i dalsze wsparcie finansowe, humanitarne i wojskowe zadeklarowali w czwartek w Warszawie szefowie rządów państw europejskich. Sytuacja humanitarna na Ukrainie jest ekstremalnie trudna, konieczne jest szybkie działanie - mówili europejscy przywódcy.

Również premier Islandii Katrín Jakobsdottir wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu brutalnej agresji ze strony Rosji. Mówiła, że jej kraj przekazał 4,2 mln euro na pomoc Ukrainie oraz otworzył drzwi dla uchodźców. Zwracała uwagę na przemoc seksualną dotykającą kobiety w Ukrainie.

Także premier Słowacji Eduard Heger podkreślając, że w Ukrainie mamy do czynienia z brutalną wojną zauważył, że Ukraina walczy o nasze europejskie wartości i płaci za to krwią. Jak ocenił, ważne jest dostarczanie broni i pomocy humanitarnej Ukrainie. Dodał, że jego kraj będzie, definitywnie wspierać Ukrainę. Dodał, że Ukraińcy zasługują na wolność i są jednymi z nas, Europejczykami.

Szefowie rządów m.in. Słowenii, Chorwacji także zapewniali o pełnej solidarności i wsparciu dla Ukrainy.

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podkreślił, że Węgrzy wspierają Ukrainę i suwerenność tego kraju. "Trzeba rozróżnić pomiędzy tymi, którzy atakują, a tymi, którzy są ofiarą ataku. Potępiamy agresję wojskową, której dopuszcza się Federacja Rosyjska wobec Ukrainy. Potępiamy naruszenia praw człowieka" - oświadczył Szijjarto.

Poinformował też o kilku obszarach, w których Węgrzy chcą udzielić pomocy Ukrainie. "Chcemy wziąć udział w odbudowie, jeśli chodzi o szkolnictwo i szpitale w regionie Kijowa" - powiedział węgierski minister. Zapowiedział, że Węgry będą też fundować stypendia dla studentów z Ukrainy, "aby mogli kontynuować studia lub je rozpocząć". Oprócz tego - jak dodał - "oferujemy pomoc medyczną i leczenie żołnierzom ukraińskim w naszych szpitalach bez żadnych ograniczeń liczbowych".

"Chcemy również umożliwić hospitalizację dla 130 kobiet i dzieci z Ukrainy" - podkreślił szef MSZ Węgier. Poinformował, że łączna pomoc od Węgier warta jest 37 mln euro.

PAP/PP

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Polaków na Ukrainie

05.05.2022 12:00
Nasi rodacy, dotknięci wojną za naszą wschodnią granicą, wymagają pomocy i na tę pomoc czekają. Docierają do nich m.in. polscy kapłani i siostry zakonne.

Była ambasador USA: Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom

05.05.2022 13:15
Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom - powiedziała była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w odpowiedzi na pytanie polonijnego Radia Rampa o to, jak odbiera polskie zaangażowanie w pomoc Ukraińcom uciekającym z kraju przed rosyjskimi wojskami.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg

05.05.2022 13:43
To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz też polityczny - podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.