Redakcja Polska

Dzień Europy upłynął w UE z wyraźnym przesłaniem wsparcia dla Ukrainy

10.05.2022 12:55
Dziewiąty dzień maja obchodzony jest jako Dzień Europy. W tym roku upłynął on w cieniu wojny w Ukrainie. Równolegle z nim w Rosji odbywały się obchody dnia zwycięstwa, nawiązujące do odbywających się starć. Dla odmiany w Dzień Europy wpisany był ton integracji z Ukrainą.
Audio
  • Temat integracji Ukrainy z UE w Dniu Europy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej chcą natychmiastowej perspektywy wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej
Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej chcą natychmiastowej perspektywy wstąpienia Ukrainy do Unii EuropejskiejMatt Valentine/Shutterstock

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła tego dnia, że w przyszłym miesiącu Bruksela wyda opinię w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii. Pozytywna ocena Komisji, bo taka jest spodziewana, otworzy drogę do nadania Ukrainie statusu kandydata. Polska naciska na przyspieszoną procedurę, ale nie wszystkie kraje członkowskie są na to gotowe.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił z okazji Dnia Europy i zakończenia konferencji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej przemówienie w Europarlamencie.

Francuski przywódca mówił o potrzebie zreformowania unijnych instytucji i o europejskim wsparciu dla dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel złożył 9 maja wizytę na Ukrainie. Odwiedził Odessę nad Morzem Czarnym, rozmawiał też z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Jak poinformowali unijni urzędnicy - Spotkanie szefa Rady Europejskiej z premierem Ukrainy w Odessie zostało przerwane z powodu rosyjskiego ostrzału rakietowego.

"Dziś zrobiliśmy kolejny krok - bardzo ważny i nie tylko formalny - na drodze do Unii Europejskiej"- poinformował w cowieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w 75. dniu walki z rosyjską agresją. Ukraina złożyła drugą część odpowiedzi na specjalny ankietę, który wypełnia każdy kraj aspirujący do przystąpienia do Unii.

"Zazwyczaj trwa to miesiące i miesiące. Ale zrobiliśmy to wszystko w kilka tygodni"- dodał. Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że o europejskiej integracji rozmawiał tego dnia z przewodniczącym RE i szefową KE, a także w imieniu swoim i narodu ukraińskiego wyraził im wdzięczność za wsparcie. "Mówiłem, że walczymy nie tylko o naszą wolność, ale i o wolność wszystkich Europejczyków" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wcześniej prezydent Ukrainy napisał na Facebooku: "Dziś w Dniu Zwycięstwa nad nazizmem walczymy o nowe zwycięstwo. I w tej walce pomagają nam wierni przyjaciele. Ukraina jest sercem Europy. I uderza teraz - w każdym tego słowa znaczeniu. Walczy o siebie i nie tylko. Nie mam wątpliwości, że inni Europejczycy to rozumieją"- napisał Wołodymyr Zełenski.

IAR/PP

Wejście w życie unijnego embarga na ropę nasili recesję w Rosji

10.05.2022 11:44
Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. – prognozuje ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Są nowe sankcje Japonii wobec Rosji. Uderzenie w polityków, firmy i import ropy

10.05.2022 12:55
Japonia nałożyła nowy pakiet sankcji na Rosję. Obejmą one m.in. osoby związane z tzw. Republikami Ludowymi: Doniecką i Ługańską. Sankcje uderzają także w część obywateli Rosji oraz ponad 70 firm.

Ukraińskie MSW nie ma wątpliwości. Cel Rosji jest tylko jeden

10.05.2022 13:05
Kluczowym zadaniem, jakie Rosja sobie teraz stawia, jest stworzenie drugiego Związku Sowieckiego - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko, interpretując przemówienie Władimir Putina z 9 maja. Wypowiedź Denysenki przytoczył portal informacyjny RBK.