Redakcja Polska

40 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie. Kongres przebił wniosek Joe Bidena

11.05.2022 11:38
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 40 mld dolarów. To o 7 mld więcej, niż wnioskował Biały Dom. Teraz wydatki musi zatwierdzić Senat, który zajmie się ustawą w najbliższych dniach.
USA ogłosiły nowe sankcje wobec Rosji. Na liście znajdująsiębliscy Putina i Ławrowa.
USA ogłosiły nowe sankcje wobec Rosji. Na liście znajdują się bliscy Putina i Ławrowa.Andrea Izzotti/ Shutterstock

Prezydent Joe Biden wystąpił do Kongresu o 33 mld dolarów dodatkowej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej. Z inicjatywy Demokratów pakiet został powiększony do 39,8 mld dolarów.

Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8,7 mld na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3,9 mld na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8,8 mld na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 mld na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 mln na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Duże poparcie

Pakiet pomocy dla Ukrainy poparło 368 członków Kongresu, w tym wszyscy demokraci i trzy czwarte republikanów. Pozostałych 57 republikanów było przeciw.

Ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa podziękowała członkom obu partii za poparcie. Zanim ustawa trafi na biurko prezydenta Bidena, musi ją zaakceptować Senat, co jest niemal pewne. Nie jest jednak jasne, jak szybko to nastąpi.

Rosyjski terroryzm

Równolegle amerykańscy senatorowie - Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham wnieśli do izby wyższej amerykańskiego parlamentu projekt rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu, a jej działania na Ukrainie - za akty terrorystyczne. 

- Do tej pory na tej liście są tylko cztery kraje: Kuba, Syria, Iran i Korea Północna. Staramy się włączyć Rosję jako piątą. To są reżimy totalitarne, które nie przynoszą światu dobra - powiedział podczas prezentacji rezolucji jej współautor, republikański senator Lindsey Graham.

IAR/PAP/ho

Dzień Europy upłynął w UE z wyraźnym przesłaniem wsparcia dla Ukrainy

10.05.2022 12:55
Dziewiąty dzień maja obchodzony jest jako Dzień Europy. W tym roku upłynął on w cieniu wojny w Ukrainie. Równolegle z nim w Rosji odbywały się obchody dnia zwycięstwa, nawiązujące do odbywających się starć. Dla odmiany w Dzień Europy wpisany był ton integracji z Ukrainą.

Rosyjski gaz nie popłynie do Europy. Okupanci przejęli kontrolę nad ukraińską stacją przesyłową

10.05.2022 22:52
Jedna trzecia rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę zostanie odcięta - poinformował ukraiński operator sieci gazowej GTS. Jak wyjaśniono, ze względu na działania okupantów Ukraina nie ma już kontroli nad stacją Sohranowka. Dodano, że GTS podejmie próby przekierowania surowca do punktu Sudża.

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji? Nadal trwają dyskusje ambasadorów państw UE

11.05.2022 09:01
W Brukseli spotykają się dziś unijni ambasadorowie, a jednym z tematów są sankcje wobec Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry. Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.