Redakcja Polska

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

18.05.2022 09:21
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.
Sekretarz generalny NATO zapewnił o gwarancjach bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii.
Sekretarz generalny NATO zapewnił o gwarancjach bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii.PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL

- Cieszę się ze złożenia wniosków o dołączenie do NATO przez Finlandię i Szwecję. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w NATO wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedział Stoltenberg w trakcie ceremonii przekazania wniosków.

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Oba kraje były neutralne w czasie zimnej wojny i ich decyzje to jedna z najważniejszych zmian w architekturze bezpieczeństwa Europy od dziesięcioleci. Odzwierciedlają one przemiany w opinii publicznej w krajach nordyckich po rosyjskiej inwazji - wskazuje agencja Reutera.

Co ugra Turcja?

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku i nie jest ściśle sformalizowany. Jak pisze AP, Sojusz zamierza go przyspieszyć w przypadku Finlandii i Szwecji. Na początku prośby o przystąpienie zostaną rozpatrzone na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, prawdopodobnie na szczeblu ambasadorów krajów członkowskich. Decyzja Rady zależy głównie od tego, jak dobrze państwa kandydujące są dostosowane do standardów politycznych, wojskowych i prawnych NATO oraz czy przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze północnoatlantyckim.

Turcja, jeden z krajów Sojuszu, wyraziła zastrzeżenia dotyczące członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Stoltenberg w środę wyraził przekonanie, że te problemy mogą zostać rozwiązane, a dołączenie dwóch krajów do NATO ma silne poparcie wszystkich pozostałych państw sojuszniczych.

- Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wagi rozszerzenia NATO. Wszyscy zgadzamy się, że musimy stać razem, i wszyscy zgadzamy się, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać - przekazał Stoltenberg w wypowiedzi dla dziennikarzy.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Szwecja Rosja

Inna "Bucza". Stanisław Żaryn przypomina rosyjskie zbrodnie w Mali

17.05.2022 13:38
Rosyjskie zbrodnie wojenne i terror wymierzony w cywilów to nie przypadek - uważa Stanisław Żaryn. W ocenie rzecznika koordynatora służb specjalnych to typowe działania Rosji realizującej imperialną politykę. Świadczyć o tym mają dramatyczne relacje z Ukrainy, ale także wydarzenia z Mali, gdzie o rosyjskim barbarzyństwie też jest coraz głośniej.

Rosjanie nie chcą jeździć na zaanektowany Krym

17.05.2022 14:54
Rosjanie nie chcą jeździć na zaanektowany Krym. Według dziennika "Kommiersant" w okresie letnim tylko od 30 do 40 procent hoteli i pensjonatów może liczyć na gości.

Przewodniczący Episkopatu i prymas Polski odwiedzą Ukrainę

16.05.2022 19:00
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odwiedzą Lwów i Kijów - poinformował we wtorek portal niedziela.pl. Pobyt zaplanowano od 17 do 20 maja, a jego celem jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.