Redakcja Polska

Kongres Polska Wielki Projekt. Mateusz Morawiecki: Ukraińcy bohatersko bronią swojej i naszej wolności

10.06.2022 13:57
- Wygrywa ten, który jest gotów ponieść ofiarę. Wygrywa zwykle ten, kto ma więcej determinacji. Nie sama tylko siła techniczna, przewaga technologiczna i nie tylko same pieniądze się liczą. Wygrywa często ten, kto ma więcej odwagi - mówił premier Mateusz Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt.
Audio
  • Kongres Polska Wielki Projekt potrwa w Warszawie do 12 czerwca. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
- Wygrywa ten, kto ma więcej determinacji - mówił premier Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt
- Wygrywa ten, kto ma więcej determinacji - mówił premier Morawiecki na Kongresie Polska Wielki ProjektTwitter/KPRP

- Stoimy być może na jednym z najważniejszych zakrętów historii od czasów II wojny światowej, dlatego, szczególnie od osób odpowiedzialnych za prowadzenie państwowa, oczekujemy właściwych decyzji, determinacji, odwagi i waleczności - mówił premier Mateusz Morawiecki na kongresie "Polska Wielki Projekt".

Według niego, dziś widać, że historia "nie tylko się nie skończyła, ale odsłania zupełnie nowe, nieznane karty". - Takie, które mogą prowadzić nas ku lepszym czasom, ale także takie, które mogą skończyć się bardzo niedobrze, mogą skończyć się tragicznie - powiedział Morawiecki.

Dlatego dziś - podkreślił - szczególnie od osób odpowiedzialnych za prowadzenie państwa oczekujemy "właściwych decyzji, determinacji, odwagi i waleczności". Dodał, że obecnie stoimy być może na jednym z najważniejszych zakrętów historii od czasów II wojny światowej.

"Musimy budzić Europę z drzemki"

- Kiedy Putin zaczyna wojny jest gotowy toczyć je długo - powiedział premier. Podając przykłady wojen w Czeczenii, Syrii i Ukrainie stwierdził, że "Rosja ma cierpliwość, wytrwałość, ma swoją ideologię". - My, Europa, nie mamy takiej determinacji. My, Polacy rozumiemy tę historyczność chwili i dlatego musimy budzić Europę z jej drzemki - dodał.

Według premiera "Ukraina może wygrać, chociaż jest słabsza, nie po jej stronie leży przewaga techniczna, ale może wygrać i wygra, bo pokazuje ogromną determinację i ogromną odwagę, a Rosja może przegrać mimo wielkiej przewagi technologicznej".

Zarazem przestrzegał, że także Zachód, który "ma dzisiaj ogromną przewagę techniczną w zasobach, w liczebności armii, w pieniądzach, może przegrać, jak to już nie raz bywało, ponieważ determinacja jest po stronie rosyjskiej".

- Wygrywają ci, którzy są zdolni do ponoszenia ofiary, którzy mają więcej determinacji - powiedział Morawiecki. Przywoływał przykłady od historii starożytnej, kiedy strona słabsza militarnie zwyciężała dzięki determinacji.

Posłuchaj
00:19 11784849_1.mp3 Premier M. Morawiecki: Ukraina może wygrać wojnę (IAR)

"Wojna na Ukrainie zredefiniuje Europę i być może cały świat"

Szef rządu podkreślił, że Putin i Kreml "wydestylowali" ze współczesnej historii wszystko co najgorsze - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. - Nacjonalizm, bo Putin wciąż cieszy się ogromnym poparciem narodu rosyjskiego", "imperializm, bo Putin nie kryje się z tym, że chce odtworzyć dawne imperium", z kolei "kolonializm w świecie wolnym (...) toczy się o to, kto będzie realizował najwyższe marże, kto będzie miał najwyższe zyski - powiedział.

Przypominając historie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaznaczył, że "mieliśmy wtedy szansę utworzyć mocarstwo". Dodał, że mieliśmy wtedy do czynienia z niezdolnością "ówczesnej elity państwa polskiego do zrozumienia natury narodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów".

Posłuchaj
00:23 11784843_1.mp3 Premier Morawiecki o relacjach z Ukrainą (IAR)

Niezrozumienie to "było tak głębokie" - kontynuował Morawiecki - że doprowadziło do powstania Bohdana Chmielnickiego (powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej), które "jest symboliczne w naszej historii". Morawiecki podkreślił, że wcześniej odbyły się powstania ostrzegawcze, ale "ówczesne elity powinny zrozumieć, co tamci mieszkańcy tego 3. członu Rzeczypospolitej chciały nam powiedzieć".

Premier wskazał, że brak zrozumienia przekreślił szanse na utworzenie wówczas przez Rzeczpospolitą mocarstwa. - Ta wielka szansa, którą tylko wtedy mogliśmy wykorzystać - powiedział i dodał że dziś taka szansa "znowu staje przed nami".

Szansę tę zawdzięczamy narodowi ukraińskiemu, który "bohatersko dzisiaj broni swojej wolności, ale także naszej wolności. - Broni swojej racji stanu, ale także europejskiej racji stanu - dodał. - Europa musi wyrwać się z tej geopolitycznej drzemki, jeśli nie chce przegrać także swojej przyszłość - powiedział.

XII kongres Polska Wielki Projekt

W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się XII kongres Polska Wielki Projekt. Podczas trzydniowego wydarzenia odbędzie się 11 tematycznych paneli dyskusyjnych nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio 24 oraz Program 2 Polskiego Radia.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji kongresu Polska Wielki Projekt jest "Nowa Europa". Kongres rozpoczął się w piątek o godz. 11.00 od panelu pt. "Wojna przyszła do Europy - Czy żyjemy w nowej erze?", podczas którego jednym z panelistów jest premier Mateusz Morawiecki.

Przez trzy dni planowane są panele dotyczące m.in. Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych, czy regionu Europy Środkowej. Na zakończenie kongresu - w niedzielę przed godz. 15.00 zaplanowano wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Wśród panelistów oraz moderatorów znajdą się przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu, instytucji publicznych, w tym m.in.: prezes PFR Paweł Borys, prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, wiceszef MSZ Marcin Przydacz, szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki, doradca prezydenta, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.

XII kongres "Polska Wielki Projekt" odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.


PAP/IAR/PR24/dad


Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.

"Ruski mir to pustynia". Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck

10.06.2022 11:58
Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze – poinformował w piątek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W regionie są nowe poważne zniszczenia, a z Lisiczańska udało się ewakuować 16 mieszkańców. Z kolei jak podało w codziennym komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony, Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka, jednak nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i południa.

Szpital dziecięcy w Równem otrzymał pomoc humanitarną z Olsztyna

10.06.2022 12:47
Do Rówieńskiego Obwodowego Szpitala Dziecięcego przybył kolejny ładunek humanitarny z Olsztyna. Polscy wolontariusze zbierają i przywożą do Równego to, co jest najbardziej potrzebne: ubrania dla dzieci, leki oraz artykuły żywnościowe dla najmłodszych pacjentów.