Redakcja Polska

"Naszym sojusznikiem - opinia publiczna Zachodu". Premier Morawiecki o niezbędnym wsparciu Ukrainy

21.06.2022 14:25
- Aby Ukraina przetrwała, naszym potężnym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu i w tym upatruję waszego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i konsekwentny wpływać na opinię publiczną w krajach wolnego świata - mówił premier Mateusz Morawiecki na Naradzie Ambasadorów RP.
Audio
  • Kwestie związane z atakiem Rosji na Ukrainę i zbliżający się szczyt NATO w Madrycie - to tematy przewodnie narady ambasadorów Polski w Kancelarii Premiera. W czasie spotkania ze 107 polskimi dyplomatami szef rządu przedstawił najważniejsze wyzwania w realizacji polskiej polityki zagranicznej. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas Narady Ambasadorów RP w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki podczas Narady Ambasadorów RP w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w WarszawiePAP/Mateusz Marek

Premier wziął we wtorek udział w Naradzie Ambasadorów RP - corocznym spotkaniu polskich dyplomatów - w Warszawie. - Porządek, który ukształtował świat przez tyle lat, sypie się jak domek z kart, tworzy zupełnie nowe zagrożenia, o nieznanych do tej pory rozmiarach - mówił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że początek pandemii COVID-19 był tylko preludium do "potężnych, tektonicznych zmian w całym systemie światowym". - Z jednej strony demografia, głębokie zmiany technologiczne, kryzys gospodarczy, potężne napięcia polityczne - wiążące się najpierw z pandemią, a potem przede wszystkim z wojną na Ukrainie, tworzą zupełnie nowe okoliczności - zaznaczył premier.

"Nic nie jest przesądzone"

- Polskie doświadczenia w historii powiadają nam, że nic nie jest przesądzone, że wszystko ulega zmianie, historia jest płynna, nie tylko dlatego, że podlega pewnego rodzaju przypadkom, ale także współkształtowaniu poprzez siłę woli, działania człowieka i determinację państw. Polska jest wystarczająco zdeterminowanym państwem, aby zmieniać rzeczywistość - stwierdził Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, to aktywność ambasadorów na arenie międzynarodowej powoduje, że dzisiaj głos Polski jest słyszany, a o Polsce mówi się dobrze lub bardzo dobrze.

Szef rządu podkreślił także, że dziś Ukraina udowadnia, że siła woli jest również czynnikiem, którego nie można lekceważyć i ma on ogromne znaczenie dla zmian politycznych i dla wpływu na bieg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że Ukraińcy odnieśli sukcesy militarne. - Ale podstawowym czynnikiem decydującym o ich ostatecznym sukcesie, a dla nas również o fundamentalnie ważnych przesłankach, które powinny zaistnieć, czyli obrona suwerennej Ukrainy, jako tego państwa, który jest pomiędzy Rosją, a Polską - dodał.

Kluczowa - opinia publiczna Zachodu

- Aby Ukraina przetrwała, potężnym naszym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu - wskazał Morawiecki. - I tu w tym upatruję waszego podstawowego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i bardzo konsekwentny wpływać na opinię publiczną we wszystkich krajach wolnego świata - powiedział premier. Jak mówił, "Ukraina i jej sojusznicy mają prawo czuć się moralnymi zwycięzcami". - Ale moralne zwycięstwo to dzisiaj zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że po drugiej stronie mamy przeciwnika, który nie kieruje się jakimikolwiek moralnymi zasadami - zaznaczył.

Według szefa rządu, Rosja jest dziś "zranionym niedźwiedziem, potężnym państwem o gigantycznych zasobach i przedwcześnie niektórzy sądzili, że została pokonana - w sensie - że w tym starciu na Ukrainie została pokonana w okresie kwiecień - początek maja". Jak podkreślił, Rosja "to jest cały czas potężne państwo o wielkich zasobach, których tylko część na razie została uruchomiona".

- Wielkie presje, które zostały jednocześnie zainicjowane przez Rosję, a mam na myśli tutaj surowce energetyczne, ceny tych surowców. Cena - która się przekłada na inflację, na "putinflację" jest kolejnym wielkim wyzwaniem - mówił Morawiecki. Przypomniał, że ceny surowców energetycznych wzrosły już w ubiegłym roku, a powodem tego była polityka prowadzona przez Rosję.


Posłuchaj
00:53 11801226_1.mp3 Kwestie związane z atakiem Rosji na Ukrainę i zbliżający się szczyt NATO w Madrycie - to tematy przewodnie narady ambasadorów Polski w Kancelarii Premiera. W czasie spotkania ze 107 polskimi dyplomatami szef rządu przedstawił najważniejsze wyzwania w realizacji polskiej polityki zagranicznej. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)

 

Zwracał też uwagę, że wojna w Ukrainie wywołała efekt domina na świecie i doprowadziła do zagrożenia jakim może być klęska głodu w niektórych państwach świata, a która została wywołana w sztuczny sposób przez Putina m.in. poprzez blokadę portów czarnomorskich czy palenie zbóż.

Morawiecki: Rosja przerażona współpracą Polski i Ukrainy

Morawiecki ocenił, że dziś Rosja jest "przerażona współpracą Polski i Ukrainy, Polski i Litwy, krajów bałtyckich". - Tą odbudową pozycji Polski na arenie międzynarodowej - dodał. Podkreślał, że Polska stoi dziś przed "ogromnymi zagrożeniami, ale także przed niebywałymi szansami, które mogą tworzyć bardzo pozytywne perspektywy dla Polski na kolejne dziesięciolecia".

Wskazał też na to, że Polska poprzez pomoc uchodźcom zbudowała "potężny kapitał polityczny, potężny kapitał moralny". - Posługujmy się umiejętnie tym kapitałem, wykorzystujmy go dla budowy przyszłego wolnego świata, który będzie również bardziej bezpieczny - zaapelował. Według premiera, aby świat był bardzie bezpieczny "musimy dać Ukrainie nadzieję", dlatego Polska jest "głównym ambasadorem Ukrainy" na forum europejskim.

"Rodzi się zupełnie inna Ukraina"

Premier podkreślił, że jeśli Ukraina, w co "głęboko" wierzy, obroniłaby swoją suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną, to "rodzi się zupełnie inna Ukraina". - Oparta o inny mit założycielski, nie ten okrutny, straszny, którego nie chcę nawet tu wymawiać, który nie tylko w całości odrzucamy, ale wobec którego domagamy się pełnej prawdy historycznej - dodał Morawiecki. Jak mówił, rodzi się "nowa Ukraina", ale także koncepcja Międzymorza "z Litwą, oby kiedyś wolną Białorusią, Ukrainą i Polską, krajami bałtyckimi, Rumunią".

Morawiecki podkreślił, że gdy patrzy na Rosję po 24 lutego - kiedy zaatakowała ona Ukrainę - to widzi "bardzo wyraźnie to ohydne oblicze kolonializmu, tę próbę zdominowania państw ościennych po to, żeby wysysać z nich soki żywotne". - Niestety, taka jest dziś polityka Rosji - odbudowa imperium rosyjskiego, czerpanie z tych dwóch wielkich dla nich tradycji, okrutnych dla nas, czyli wielkiej Rosji carów oraz Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i Związku Sowieckiego mówił.

Zdaniem premiera "to wszystko powoduje, że dzisiaj jest to starcie dwóch cywilizacji". - To starcie odbywa się również na polu informacyjnym i propagandowym - wskazał. - Jesteśmy na wojnie informacyjnej - podkreślił Morawiecki. - Państwo, jako obywatele RP, którzy albo żyli w PRL, albo macie wiedzę o PRL, wiecie doskonale, jak bardzo trudno walczy się z potężną falą propagandy - propagandy wszechogarniającej, wciskającej się wszędzie, inteligentnej, a taka jest właśnie ruska propaganda - ocenił.

Narada Ambasadorów to cykliczne spotkanie organizowane na ogół latem, na które zapraszani są ambasadorzy, kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych, a także kandydaci na ambasadorów. Jest to okazja do podsumowania tego, co wydarzyło się w polityce zagranicznej w ostatnich miesiącach oraz omówienia planów na przyszłość.IAR/PAP/dad

"Nie tłumaczyć się przed Rosją i zaprzeczać kremlowskiej narracji". Stanowcze słowa ambasadora Litwy

21.06.2022 12:03
Dla Litwy kwestią najważniejszą jest przeciwstawienie się dezinformacji ze strony Rosji w związku z blokadą Kaliningrdu i nie poddawanie się panice - oświadczył litewski ambasador przy Unii Europejskiej Arnoldas Pranckeviczius. W ten sposób odniósł się do oskarżeń Moskwy, że Wilno zablokowało tranzyt kolejowy do obwodu kaliningradzkiego.

Nieznany samolot naruszył przestrzeń powietrzną Estonii. Poderwano myśliwce NATO

21.06.2022 12:18
Nieznany samolot naruszył wczoraj przestrzeń powietrzną Estonii. W związku z tym dwa czeskie myśliwce, pełniące dyżur w ramach misji Baltic Air Policing, zostały zmuszone do wykonania lotu z prędkością naddźwiękową. Huk, który towarzyszył przelotowi maszyn, zaniepokoił okolicznych mieszkańców.

Komu najbardziej ufają Ukraińcy? Prezydent Duda liderem wśród zagranicznych przywódców

21.06.2022 13:27
Z opublikowanego we wtorek badania Rating Group Ukraine wynika, że prezydent RP Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem obywateli Ukrainy spośród wszystkich zagranicznych przywódców. Kolejne miejsca w rankingu zajmują premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden.