Redakcja Polska

"Razem możemy pokonać Rosję". Bilans wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

22.06.2022 11:40
- To była bardzo ważna wizyta - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, o pobycie polskiej delegacji w Kanadzie. - Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.
Audio
  • Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek o znaczeniu i wadze wizyty polskiej delegacji w Kanadzie. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z Polskim Radiem dla ZagranicyFoto: Kancelaria Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, że jej rozmowy w Kanadzie miały dwa wymiary - polityczny i polonijny.

W Ottawie Elżbieta Witek rozmawiała z przewodniczącym kanadyjskiego Senatu George'em Fureyem i z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą, którego zaprosiła do złożenia wizyty w Polsce. Podczas rozmów z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną padła deklaracja nawiązania prawdziwych i realnych relacji między parlamentarzystami obu krajów.

Marszałek Elżbieta Witek spotkała się również z Elizabeth Dowdeswell, gubernator prowincji Ontario, z którą rozmawiała o Polakach mieszkających w Kanadzie.

Polska delegacja odwiedziła też polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreślała, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski, był ważny 100 lat temu i jest istotny teraz, w obliczu wojny na Ukrainie.

W programie wizyty znalazły się też spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. - To była bardzo ważna wizyta - mówiła, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. - Polacy, którzy mieszkają w Kanadzie bardzo chcą żeby ich odwiedzali rodacy, zwłaszcza Ci którzy piastują jakieś wysokie funkcje i przyjazd marszałka Sejmu jest ważny. Wcześniej była pani wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, w zeszłym roku pan wicemarszałek Piotr Zgorzelski. To pokazuje, że ta łączność między krajem, a Polakami jest utrzymana. To było dla nich ważne. Po drugie miałam okazję być w szkole polskiej, gdzie polscy uczniowie otrzymywali świadectwo ukończenia tej szkoły, wspaniałe dzieciaki, cudowni nauczyciele, wspaniali rodzice, którzy dbają o to aby ich dzieci mówiły w języku polskim, żeby utrzymywały kontakt z ojczyzną. Niektórzy z nich rozpoczynają właśnie studia w Polsce, niektórzy chcą zostać w Polsce na stałe, co nas bardzo cieszy - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy

Niezwykle istotny, w opinii marszałek Sejmu, był również wymiar polityczny wizyty polskiej delegacji w Kanadzie. - Każde spotkanie skupiało się na wątku wojny na Ukrainie. Na tym, w jaki sposób Ukrainie pomagać, ze trzeba pomagać szybko, że oni potrzebują przede wszystkim pomocy zbrojnej. Że to nie jest konflikt regionalny, to nie jest konflikt dotyczący tylko Europy. To konflikt zagrażający bezpieczeństwu całego świata i porządkowi prawnemu na całym świecie – mówiła Elżbieta Witek.

- Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie, jak najszybciej wygrać tę wojnę - mówiła marszałek Sejmu. - Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - dodała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas, z Elżbietą Witek, marszałek Sejmu RP.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z Polonią w Ottawie

14.06.2022 09:33
Wszędzie, gdzie jesteście, gdzie możecie, przekonujcie wszystkich tak, jak my to robimy, że trzeba pomóc Ukrainie, jak najszybciej wygrać tę wojnę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do Polonii kanadyjskiej. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny - dodała.

Elżbieta Witek z wizytą w Kanadzie. Spotkała się z przedstawicielami parlamentu

15.06.2022 11:54
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się we wtorek w Ottawie z przewodniczącymi Senatu i Izby Gmin Kanady, Georgem J. Furey'em i Anthony'm Rotą. - Nasze rozmowy skupiły się głównie na sytuacji w Ukrainie - mówiła. Wtorek jest ostatnim dniem kilkudniowej wizyty marszałek Witek w Kanadzie.

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

18.06.2022 15:40
Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.