Redakcja Polska

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z Polonią w Ottawie

14.06.2022 09:33
Wszędzie, gdzie jesteście, gdzie możecie, przekonujcie wszystkich tak, jak my to robimy, że trzeba pomóc Ukrainie, jak najszybciej wygrać tę wojnę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do Polonii kanadyjskiej. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny - dodała.
Audio
  • Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, składa wizytę w Kanadzie. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Elżbieta Witek jest w czterodniową wizytą w Kanadzie. - Tylko gdy współdziałamy, możemy zwyciężyć - mówiła marszałek Sejmu na polskim cmentarzu w Niagara-on-the-lake
Elżbieta Witek jest w czterodniową wizytą w Kanadzie. - Tylko gdy współdziałamy, możemy zwyciężyć - mówiła marszałek Sejmu na polskim cmentarzu w Niagara-on-the-lakePAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu przebywa od soboty z wizytą w Kanadzie. W poniedziałek w Ottawie spotkała się z Polonią. - Jestem zachwycona państwa dorobkiem, państwa dokonaniami, ale przede wszystkim tym, że cięgle pamiętacie o Polsce, że czujecie się Polakami, że wiecie, gdzie są wasze korzenie i że dzisiaj pierwszy raz od wielu dziesiątków lat Polska jest na ustach całego świata. I o Polsce, i o Polakach mówi się najlepiej - podkreśliła marszałek, zwracając się do przedstawicieli Polonii.

Zaznaczyła, że wojna na Ukrainie pokazała, jacy naprawdę są Polacy. - Jak mają otwarte serca i jak dla nich jest ważna wolność i niepodległość - mówiła Witek.

Witek: Polacy rozumieją co to utrata tożsamości

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że Polacy doskonale rozumieją, co to znaczy stracić swoją tożsamość. - 123 lata nie było nas na mapie świata. Wygraliśmy wojnę, walczyliśmy na frontach na całym świecie, a mimo to, po wojnie znaleźliśmy się pod nową okupacją, tym razem pod okupacją sowiecką - mówiła Witek.


Posłuchaj
00:26 11790188_1.mp3 W Ottawie na spotkaniu z rodakami Elżbieta Witek mówiła, że "Polska jest na ustach całego świata" (IAR)

 

Ateraz - jak dodała - u nas wschodnich granic znów przyszła wojna. - Jeśli ta wojna nie skończy się w Ukrainie, to ona się rozleje na całą Europę. Dlatego apeluję do ludzi, do obywateli przede wszystkim, żeby naciskali na swoje rządy, że w tej chwili Ukraina potrzebuje broni, amunicji, żeby przejść do kontrofensywy i żeby skończyć tę wojnę - podkreśliła marszałek Sejmu.


Posłuchaj
00:29 11790188_2.mp3 Elżbieta Witek zaapelowała do przedstawicieli Polonii, by przekonywali innych, że trzeba pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę (IAR)

 

Według niej, świat nie może się do tej wojny przyzwyczaić. - Nie można uznać, że to jest problem Ukrainy. Ci, którzy pamiętają drugą wojnę światową, ci którzy znają ją nawet z opowiadań swoich rodziców, wiedzą jakim okrucieństwem jest wojna, jakie skutki ze sobą niesie, jakie traumy. My to widzimy u tych kobiet ukraińskich, widzimy to u tych dzieci - mówiła Witek.

Pomoc Ukraińcom

Zaznaczyła, że polski rząd, rozumiejąc to wszystko, właściwie na każdym posiedzeniu Sejmu i Senatu przyjmuje ustawy, które mają pomóc Ukraińcom. Zwróciła uwagę, że Polska dała też Ukraińcom te same prawa, które mają Polacy. Ale - jak dodała - "oni chcą wrócić na Ukrainę i trzeba im w tym pomóc". - Dlatego proszę państwa, apeluję, wszędzie, gdzie jesteście, gdzie możecie, przekonujcie wszystkich tak, jak my to robimy, że trzeba pomóc Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę - zaznaczyła Witek. - To jest potrzebne nie tylko po to, żeby Ukraina była wolnym krajem, ale po to, żeby cała Europa i cały wolny, demokratyczny świat mógł być wolny i demokratyczny - dodała.

Wcześniej marszałek Sejmu, której w wizycie do Kanady towarzyszy wicemarszałek Senatu Marek Pęk, złożyła w Ottawie kwiaty pod monumentem lotników, którzy zginęli, niosąc pomoc walczącej Polsce.

We wtorek, ostatniego dnia wizyty marszałek Sejmu spotka się w Ottawie z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną i członkami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. Tego dnia przewidziane jest też spotkanie Witek z przewodniczącym Senatu Kanady Georgem J. Furey'em oraz roboczy lunch z przewodniczącym Izby Gmin Anthony'm Rotą. 


PAP/IAR/dad

Agnieszka Holland dla "Spiegla": wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją

13.06.2022 13:06
Wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją - mówi polska reżyserka Agnieszka Holland w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel". - Zachód zbyt długo był zapatrzony w Rosję i obecnie nadal nie rozumie ambicji Ukrainy i jej walki o niepodległość  - zaznacza. 

Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 mm. Litwa śle kolejne drony

13.06.2022 13:46
Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 milimetrów dla osiągnięcia przewagi ogniowej nad Rosją. Poinformował o tym doradca prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Wymienił także inne rodzaje uzbrojenia, niezbędne ukraińskiej armii do obrony przed Rosją. Na wezwanie między innymi odpowiada Litwa, która śle ukraińskiemu wojsku kolejne drony.

Pod Buczą znaleziono kolejny grób z ciałami cywilów maltretowanych przez Rosjan

13.06.2022 17:21
Kolejny grób z ciałami cywilów noszącymi ślady tortur odkryto w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef policji obwodu Andrij Niebytow. Siedem ciał spoczywało w grobie koło wsi Myrocke, gdzie w marcu znajdowały się pozycje wojsk rosyjskich.