Redakcja Polska

Szef BBN Paweł Soloch o oczekiwaniach wobec szczytu NATO

26.06.2022 12:26
Uznanie Rosji jako państwa, które stanowi zagrożenie oraz nowa koncepcja strategiczna NATO. To najważniejsze obszary, które sojuszniczy Paktu Północnoatlantyckiego powinni omówić na najbliższym szczycie NATO w Madrycie - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Minister Paweł Soloch mówiąc o oczekiwaniach polskiej strony wobec szczytu powiedział, że pożądane jest jasne wskazanie w nowym dokumencie strategicznym Sojuszu, kto jest w wojnie na Ukrainie agresorem a kto ofiarą [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Alexandros Michailidis

Narada w hiszpańskiej stolicy odbędzie się 29-30 czerwca. Minister Paweł Soloch mówiąc o oczekiwaniach polskiej strony wobec szczytu powiedział, że pożądane jest jasne skazanie w nowym dokumencie strategicznym Sojuszu, kto jest w wojnie na Ukrainie agresorem a kto ofiarą. Minister powiedział, że liczy iż w dokumencie strategicznym będzie jasno opisane zagrożenie, jakie dla NATO stanowi Rosji oraz kwestia konieczności dalszego wzmacniania Sojuszu.
Szef BBN dodał, że Polsce zależy na jasnym zapisaniu w strategii filozofii, która opiera się na tym, iż NATO jest strukturą, która broni terytorium swoich sojuszników od pierwszego momentu konfliktu. "Oczekujemy zapisów, które będą ten przekaz wzmacniały i ustawiały w nowym kontekście całą filozofię NATO skoncentrowaną na zdolnościach wojskowych i realnych do obrony." - podkreślił szef BBN.

Madrycki szczyt to także konieczność zatwierdzenia dodatkowych sił sojuszniczych w pozostałych krajach wschodniej flanki NATO - podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Przypomniał, że obecnie Batalionowe Grupy Bojowe operują w Polsce i państwach bałtyckich, a konieczne jest żeby więcej takich sił było także na Słowacji, Węgrzech czy w Bułgarii. 

Minister Paweł Soloch przypomniał też, że prezydent Andrzej Duda postuluje przekształcenie obecnej formuły stacjonowania sojuszniczych oddziałów, czyli tak zwanej wysuniętej obecności w obecność o stałym charakterze. Dodał, że Polska nie działa tu jednotorowo, ponieważ jako państwo jesteśmy gotowi na wysyłanie na "odcinki zagrożone" własnych sił. Szef BBN wymienił tu decyzję o patrolowaniu przez polskie myśliwce przestrzeni powietrznej Słowacji, która zrezygnowała z użytkowania samolotów MIG-29 i pozostała bez zabezpieczenia lotniczego.

Minister Paweł Soloch wyraził też nadzieję, że sojusznicy omówią dalszy charakter wspierania walczącej Ukrainy, ponieważ co prawda jest jednoznaczna ocena agresywnej polityki Rosji, ale już nie do końca widzimy solidarne zaangażowanie państw Sojuszu. Szef BBN powiedział, że już pewne mechanizmy są wypracowywane, żeby ten wysiłek militarnego wsparcia Ukrainy był bardziej solidarny dla wszystkich sojuszników, ale oczekuje się, żeby to także było poruszone i omówione w Madrycie. Chodzi to także o pewne rekompensaty dla tych państw, które mocno angażują się w pomoc Ukrainie i które potrzebują w związku z tym dozbrojenia ze strony pozostałych sojuszników.

Szef BBN pytany o rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię wyraził przekonanie, że madrycki szczyt może nie przynieść w tym zakresie rozstrzygnięcia. Wynika to m.in. z zastrzeżeń, jakie wobec przyjęcia Szwecji zgłasza Turcja, która jest w Sojuszu. 

Minister Paweł Soloch podkreślił, że Polska i państwa bałtyckie uważają, iż rozszerzenie NATO o dwa kraje z basenu Morza Bałtyckiego byłoby bardzo korzystne dla całego NATO. Wzmocniłoby to znaczenie Bałtyku jako wewnętrznego akwenu Paku Północnoatlantyckiego i pozwoliłoby dzielić się zadaniami pomiędzy obecnymi i nowymi członkami NATO z tego regionu.

Szwecja i Finlandia od dawna współpracują z NATO, ale pozostawały do tej pory krajami neutralnymi. Po napaści Rosji na Ukrainę rządy Szwecji i Finlandii zdecydowały, że nie mogą dalej pozostawać w tej roli i zgłosiły akces do NATO.

IAR/ks

Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

25.06.2022 08:30
Rosyjska agresja na Ukrainę, blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27-mki

W Bawarii szczyt G7 z udziałem prezydentów USA i Ukrainy

26.06.2022 09:28
Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7.

Corriere della Sera: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

26.06.2022 12:28
Gazeta zarzuca włoskim elitom milczenie w sprawie ludobójstwa, którego Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie.