Redakcja Polska

W Bawarii szczyt G7 z udziałem prezydentów USA i Ukrainy

26.06.2022 09:28
Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7.
Audio
Państwa G7 podczas szczytu w Niemczech mają ogłosić nowe obostrzenia wobec Rosji
Państwa G7 podczas szczytu w Niemczech mają ogłosić nowe obostrzenia wobec RosjiChris Emil Janßen/ddp images/Forum

Szczyt odbywa się w dniach 26-28 czerwca w zamku Elmau w Alpach Bawarskich. Wśród gości znajdują się m.in. prezydenci USA i Ukrainy. Oczekiwania wobec szefów państw – w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie, zagrożenia głodem i globalnym ociepleniem - są w tym roku szczególnie wysokie.

Szefowie państw G7, którzy zapowiedzieli swój udział w zbliżającym się spotkaniu, to pełniący obowiązki gospodarza kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premierzy: Włoch Mario Draghi, Japonii Fumio Kishida, Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Kanady Justin Trudeau, a także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden

Do udziału w szczycie zaproszeni zostali ponadto prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowie rządów Indii, RPA, Senegalu, Indonezji i Argentyny.

„Nie ma wątpliwości, że szczyt G7 pod niemiecką prezydencją ma w tym roku szczególnie ważną i odpowiedzialną rolę, nie tylko w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, która znalazła się w centrum agendy” – skomentował rzecznik niemieckiego rządu. „Wojna ta jednak nie może spowodować, że G7 zlekceważy swoją odpowiedzialność za globalne wyzwania, takie jak kryzys klimatyczny czy pandemia. Wręcz przeciwnie: wiele celów, które postawiliśmy sobie na początku roku, staje się jeszcze pilniejsze, biorąc pod uwagę zmienioną sytuację na świecie” – podkreślił rzecznik.

Wojna w Ukrainie, pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne związane z suszami zwiększają globalne zagrożenie głodem. 

„Jak na ironię, Ukraina i Rosja są największymi eksporterami pszenicy na świecie, które do tej pory pokrywały prawie jedną trzecią światowego popytu. Według ONZ 1,4 miliarda ludzi na całym świecie może stanąć w obliczu niedoboru żywności, ponieważ Rosja blokuje ukraińskie porty, a tym samym eksport produktów rolnych przez Morze Czarne” – komentuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). 

Światowe bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z głównych, ambitnych tematów tegorocznego szczytu. Szefowie G7 chcą też rozmawiać o zwalczaniu przyszłych pandemii, kryzysie klimatycznym, promowaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej i społecznej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Polityków zbierających się na zamku Elmau będzie chronić ponad 18 tys. funkcjonariuszy, a teren wokół zamku został ogrodzony specjalną barierą. 

PAP/IAR/ks

Ukraina zaproponowała Niemcom dostawy energii ze swoich elektrowni jądrowych

25.06.2022 13:23
Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.

Ukraiński wywiad: Rosja chce wciągnąć białoruskie wojsko do wojny na Ukrainie

25.06.2022 14:32
Temu miały służyć dzisiejsze rosyjskie ostrzały terytoriów Ukrainy z przestrzeni powietrznej Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu Rosja przygotowuje też na terenie Białorusi szereg prowokacji.

Polskie reakcje na usunięcie polskich flag z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 17:13
Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim.