Redakcja Polska

Turcja zgadza się na wejście Szwecji i Finlandii do NATO

29.06.2022 07:53
Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Audio
  • Turcja zgadza się na wejście Szwecji i Finlandii do NATO. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Porozumienie o zgodzie na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO podpisali ministrowie spraw zagranicznych Turcji - Mevlut Cavusoglu, Finlandii - Pekka Haavisto i Szwecji - Ann Linde
Porozumienie o zgodzie na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO podpisali ministrowie spraw zagranicznych Turcji - Mevlut Cavusoglu, Finlandii - Pekka Haavisto i Szwecji - Ann LindePAP/EPA/Kiko Huesca

- Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik (w NATO) nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu - powiedział Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

- Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji. W związku z postępem, który udało nam się wspólnie osiągnąć Turcja zgodziła się poprzeć Finlandię i Szwecję w ich dążeniu do członkostwa w NATO - dodał.

Doprecyzował, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

- Następnie oczywiście będzie miał miejsce proces ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich. Jestem jednak absolutnie pewny, że (...) przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie miało miejsce - zadeklarował Norweg.

Równolegle, kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podała, że porozumienie zawarte z Helsinkami i Sztokholmem obejmuje rozszerzenie współpracy przemysłów zbrojeniowych i zdjęcie wzajemnych restrykcji; wymianę informacji wywiadowczych w celu zwalczania terroryzmu; oraz podjęcie przez Szwecję i Finlandię konkretnych kroków w celu ekstradycji osób oskarżanych w Turcji o terroryzm.


PAP/IAR/dad

Polska sprzeciwia się zakazowi rejestracji samochodów spalinowych do 2035 roku

28.06.2022 16:10
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w imieniu Polski wyraziła sprzeciw wobec unijnej propozycji zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku. Minister brała udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Energii z ministrami klimatu państw Wspólnoty.

Szczyt NATO. Andrzej Duda: Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu

28.06.2022 16:24
Andrzej Duda tuż przed wylotem na szczyt NATO w Madrycie mówił, że w koncepcji strategicznej NATO z 2010 r. Rosja była nazywana partnerem. Zaznaczył, że czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. - Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił prezydent.