Redakcja Polska

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

05.07.2022 11:10
Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Audio
  • Razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kwaterze głównej w Brukseli, przy okazji podpisania protokołów akcesyjnych. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Dziś odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych do NATO przez Szwecję i Finlandię
Dziś odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych do NATO przez Szwecję i FinlandięNACHO DOCE / Reuters / Forum

"Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich" - powiedział Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.


Posłuchaj
00:51 11825972_1.mp3 Razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kwaterze głównej w Brukseli, przy okazji podpisania protokołów akcesyjnych. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Pomimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

Erdogan przekazał, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy ze Szwecją i Finlandią. Jak komentuje AP, jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państwa członkowskie.

Jako bliscy partnerzy NATO Szwecja i Finlandia uczestniczyły już w niektórych spotkaniach Sojuszu, które dotyczyły kwestii, które bezpośrednio ich dotyczyły. Jako państwa oficjalnie zaproszone do dołączenia mogą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach ambasadorów państw NATO, choć na razie bez prawa głosu.


PAP/IAR/ho


Rosji potrzeba "sukcesu" w wojnie na Ukrainie. Żaryn: to ma kilka propagandowych celów

04.07.2022 16:44
- Ogłoszenie przez Putina i Szojgu "sukcesu" Rosji w związku z działaniami militarnymi przeciwko Ukrainie ma kilka propagandowych celów - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rząd Korei Południowej oferuje aktywne wsparcie w finansowaniu polskiego atomu

05.07.2022 09:17
Rząd Korei Południowej zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej - przekazał polskim dziennikarzom minister handlu, przemysłu i energii Republiki Korei Lee Chang-Yang.

Rosja szykuje się do przerwy operacyjnej. Ukraińcy atakują nową bronią z Zachodu

05.07.2022 10:47
Rosja prawdopodobnie szykuje się do przerwy operacyjnej, by zregenerować część wyczerpanych sił – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Jak zaznacza ISW w analizie, Ukraińcy coraz częściej atakują tymczasem rosyjską infrastrukturę wojskową głęboko za linią frontu dzięki nowej broni z Zachodu.