Redakcja Polska

Moskwa naciska na przyłączenie okupowanych terenów Ukrainy do Rosji

30.07.2022 15:43
Kreml coraz mocniej naciska na zainstalowane przez siebie władze okupowanych terenów południowej Ukrainy, by przygotowały się do tzw. referendów w celu przyłączenia tych obszarów do Rosji – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Trwają walki na wschodzie Ukrainy
Trwają walki na wschodzie UkrainyPAP/EPA/SERGEY KOZLOV

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort dodał, że te tzw. referenda mają się odbyć jeszcze w tym roku. Okupacyjne władze najprawdopodobniej wymuszają na mieszkańcach przekazywanie danych osobowych, by stworzyć rejestry głosujących - napisano.

Siły ukraińskie odparły najprawdopodobniej prowadzone na małą skalę rosyjskie ataki na niezmiennej od dawna linii frontu w pobliżu miasta Donieck na wschodzie Ukrainy - oceniło ministerstwo.

W okolicach okupowanego Chersonia na południu Ukrainy rosyjskie wojsko prawdopodobnie stworzyło dwa mosty pontonowe i przeprawę promową, by zastąpić mosty zniszczone przez niedawne uderzenia sił ukraińskich - dodano. Ukraińcy niszczyli mosty prowadzące do Chersonia, by przerwać linie zaopatrzenia dla rosyjskiego wojska w mieście.

PAP/dad

Ogromne zamówienia polskiej armii. Gen. Skrzypczak: to historyczne wydarzenie

30.07.2022 13:28
Generał Waldemar Skrzypczak, komentując ostatnie zamówienia polskiej armii, podkreślił, że to "historyczne wydarzenie". - Skala jest nieprawdopodobna. Przerasta ona wszystkie dotychczasowe - wskazał.

Rosja kradnie złoto z Sudanu, by finansować wojnę na Ukrainie

30.07.2022 13:55
Rosja kradnie z Sudanu tony złota wartego miliardy dolarów, by finansować wojnę na Ukrainie w obliczu zachodnich sankcji - podała stacja CNN, powołując się na amerykańskich i sudańskich urzędników oraz dokumenty.  Jak zaznacza stacja telewizyjna, pomaga jej w tym sudańska junta w zamian za wsparcie wojskowe.

Grupa migrantów próbowała sforsować polską granicę. Wśród nich obywatele Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej

30.07.2022 14:45
Straż Graniczna poinformowała, że 52 cudzoziemców próbowało w piątek 29 lipca nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie te osoby zatrzymano.