Redakcja Polska

Czechy, które przewodniczą UE, chcą dyskusji o zawieszeniu wiz dla Rosjan

14.08.2022 09:35
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 
Czechy rozpoczynają półroczną prezydencję w Radzie UE
Czechy rozpoczynają półroczną prezydencję w Radzie UEEvgeniya Uvarova/Shutterstock

Jan Lipavsky jest zdania, że takie rozwiązanie może okazać się kolejną skuteczną sankcją wobec obywateli Rosji. Na takie rozwiązanie Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 25 lutego. Ten zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozciągnęły go na obywateli Białorusi; z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r. 

Czeski minister uważa, że potrzebne jest skoordynowane podejście całej UE. Jest też zdania, że obywatele Rosji powinni poczuć konsekwencje polityki prowadzonej przez Kreml. Jan Lipavsky liczy na to, że wstrzymanie wydawania wiz Rosjanom utrudni rosyjskiemu wywiadowi jego działalność. 

Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Zełenski. W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. "Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen - powiedział ukraiński. Prezydent Zełensky stwierdził, że cieszy go wsparcie ze strony państw bałtyckich oraz Czech i Finlandii.

PAP/ks

Rosja planuje długą wojnę z Ukrainą. ISW: mobilizują swój przemysł obronny

13.08.2022 13:00
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W Bułgarii zostanie rozmieszczony dodatkowy kontyngent sił USA

13.08.2022 14:23
Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Szef MON Mariusz Błaszczak: możemy zatrzymać Rosję wspierając Ukrainę i budując Wojsko Polskie

13.08.2022 20:33
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że pomaganie Ukraińcom to obowiązek Polaków wynikający z historycznego doświadczenia naszego kraju.