Redakcja Polska

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość robi wrażenie

24.08.2022 15:27
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w Dniu Niepodległości Ukrainy największy - jak dotychczas - pakiet pomocy, którego wartość wynosi prawie trzy miliardy dolarów.
Joe Biden
Joe BidenShutterstock

- Stany Zjednoczone Ameryki są zobowiązane, by wspierać naród ukraiński, kiedy kontynuuje on swoją walkę, by bronić swojej suwerenności. Jako część tego zobowiązania, z dumą ogłaszam naszą największą dotąd transzę pomocy wojskowej - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w wydanym oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

To największy amerykański pakiet pomocowy dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji. Prezydent USA wykorzystuje środki ze specjalnego funduszu powołanego przez Kongres, który pozwala mu na pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z obecnych zapasów amerykańskiego wojska.

Nowy pakiet dla Ukrainy

W ramach nowego pakietu ma zostać przekazana broń, która już wcześniej trafiła na Ukrainę z USA. Joe Biden podkreślił, że za około 2 miliardy 980 milionów dolarów Ukraińcy będą mogli pozyskać systemy obrony przeciwlotniczej, artylerię i amunicję, systemy obrony przed bezzałogowcami oraz radary.

Sprzęt nie trafi na Ukrainę natychmiast, ale na przestrzeni roku lub dwóch lat. 

IAR/PAP/ho

Dzień Niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda: solidarnie stoimy przy Was

24.08.2022 10:52
Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Mikrodrony Black Hornet dla ukraińskiej armii. Nowoczesny sprzęt przekażą Norwegia i Wielka Brytania

24.08.2022 11:28
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet. Sprzęt produkowany jest przez amerykańską firmę Teledyne FLIR. Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i potrafi precyzyjnie rozpoznawać oraz identyfikować cel na polu walki - oznajmiło norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.  

Szef MSZ w Dniu Niepodległości Ukrainy: życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność

24.08.2022 12:04
Od 31 lat Ukraina z dumą świętuje Dzień Niepodległości, choć tegoroczne obchody tego święta, pół roku od początku rosyjskiej inwazji, są inne od pozostałych, nie jesteście sami - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau. Życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność i niepodległość - dodał.