Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa

09.09.2022 10:46
Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, gdzie odbędzie cykl kilku spotkań, m.in. dotyczących sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego i wojskowego - poinformował w piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiŹródło: Twitter/Kancelaria Premiera @PremierRP

- Faktycznie pan premier Morawiecki udał się do Kijowa. Tam będzie cykl kilku spotkań. Ważne rzeczy, które będziemy omawiać w związku z sytuacją geopolityczną, też rynkiem energii; bezpieczeństwem energetycznym, wojskowym - powiedział Müller w Polsat News.

Zaznaczył, że zgodnie z procedurą bezpieczeństwa informacja o punktach wizyty premiera podawana jest z pewnym opóźnieniem.

Müller przyznał też, że "dzisiaj nowych, takich diametralnie zmieniających rzeczywistość rzeczy nie będzie, ponieważ tak jak wiemy, sytuacja na wschodnim froncie jest nadal trudna". - Natomiast też takie gesty i obecność zawsze jest sygnałem politycznym wobec Kremla i ten sygnał dzisiaj też będzie wysłany. My będziemy wspierać Ukrainę w tej bardzo trudnej sytuacji, ponieważ uważamy, że Rosja łamie wszelkie możliwe standardy międzynarodowe. Poza tym obrona Ukrainy, to także obrona naszego bezpieczeństwa - powiedział.

Tymczasem jak poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin, prezydent Biden zatwierdził w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty 675 mln dolarów i zawierający m.in. rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne. 


PAP/dad


Sekretarz stanu USA Antony Blinken z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie

08.09.2022 14:16
Sekretarz stanu USA Antony Blinken składa w czwartek niezapowiedzianą wcześniej wizytę na Ukrainie – podały media. Według wcześniejszych informacji Blinken ma ogłosić przekazanie dla Ukrainy nowego pakietu pomocy wojskowej.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach: mamy już harmonogram

09.09.2022 09:49
Harmonogram działań mamy przyjęty od początku, kiedy zapadła decyzja, że ta sprawa będzie podejmowana. W tej sprawie podjęto polityczną decyzję w roku 2017, kiedy przystąpiono do prac nad przygotowaniem raportu o stratach wojennych – powiedział w rozmowie z "Faktem" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa Izbę Reprezentantów do sprostowania kłamstw Putina w sprawie II wojny światowej

09.09.2022 10:00
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zaapelował do Izby Reprezentantów USA o sprostowanie fałszywych twierdzeń prezydenta Rosji Władimira Putina, że Polska wszczęła II wojnę światowej. Projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił kongresmen z Nowego Jorku Thomas R. Suozzi.