Redakcja Polska

Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa Izbę Reprezentantów do sprostowania kłamstw Putina w sprawie II wojny światowej

09.09.2022 10:00
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zaapelował do Izby Reprezentantów USA o sprostowanie fałszywych twierdzeń prezydenta Rosji Władimira Putina, że Polska wszczęła II wojnę światowej. Projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił kongresmen z Nowego Jorku Thomas R. Suozzi.
Władimir Putin próbuje na nowo pisać historię
Władimir Putin próbuje na nowo pisać historięMarco Iacobucci Epp/shutterstock

Projekt rezolucji nr 664 podkreśla też kluczową rolę Polski jako ważnego sojusznika w NATO, zwłaszcza w świetle niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę.

W oświadczeniu, które przesłała PAP w czwartek wieczorem krajowa wiceprezes KPA ds. mediów i promocji Małgorzata Schulz, organizacja wzywa Izbę Reprezentantów do przyjęcia rezolucji. Cytuje m.in. prezesa KPA Franka Spulę. "Polonia amerykańska wzywa, aby Kongres formalnie uznał prawdę historyczną dotyczącą wybuchu II wojny światowej, a nie fałszywe informacje wygłaszane przez Władimira Putina (…). Oczekujemy, że Kongres postąpi właściwie i jednogłośnie przyjmie tę rezolucję" - podkreślił Spula.

Pierwsza część projektu rezolucji wyjaśnia, że przed rozpoczęciem II wojny światowej III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, w którym oba kraje podzieliły Polskę między sobą. Przypomina, że 1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne zaatakowały Polskę.

Kłamstwa Putina zyskały rozgłos

KPA zwraca uwagę, że sprawa jest tym bardziej istotna, ponieważ prezydent Putin wystąpił ostatnio z fałszywymi komentarzami oskarżającymi Polskę o rozpoczęcie II wojny światowej. Według KPA zyskały one szeroki rozgłos."To (Adolf) Hitler wydał rozkaz inwazji na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Bez litości i współczucia na śmierć skazani byli polscy mężczyźni, kobiety i dzieci. (…) W Polsce, tradycyjnie tolerancyjnym kraju, który był domem dla największej populacji żydowskiej w Europie, niemieckie siły okupacyjne założyły obozy śmierci, w których zamordowały miliony ludzi" - głosi oświadczenie KPA.

Dokument zwraca jednocześnie uwagę, że 17 września 1939 roku wojska sowieckie zaatakowały Polskę.

KPA stwierdza w oświadczeniu, że drugim elementem projektu rezolucji kongresmena Suozziego z Partii Demokratycznej jest poinformowanie opinii publicznej w USA, że Polska jest niezłomnym sojusznikiem w NATO w czasie, gdy kraje wschodniej flanki, pierwszej linii NATO, a zwłaszcza Polska, są zagrożone agresją Kremla. "Polska jest liderem w Europie od czasu niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Od jej początku, Polacy przyjmowali ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że jesienią do polskich szkół będzie uczęszczało milion ukraińskich dzieci" - pisze KPA.

Przytacza też stanowisko prezesa Spuli, który akcentuje, że Polska zawsze była silnym i wiarygodnym sojusznikiem USA. "Wraz z bezprecedensową inwazją Rosji na Ukrainę Polska zademonstrowała zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa europejskiego, przyjmując sześć milionów ukraińskich uchodźców. (…) Wsparcie Polski dla Ukrainy mówi wiele o jej wartości jako zaufanego sojusznika" - oświadczył szef KPA.


PAP/dad

 

Joe Biden zorganizował wideokonferencję ws. wsparcia Ukrainy. Wziął w niej udział prezydent Duda

08.09.2022 18:36
Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że prezydent Andrzej Duda podczas wideokonferencji przywódców krajów Zachodu na temat sytuacji na Ukrainie, zwracał uwagę na konieczność zdynamizowania pomocy, jaką trzeba udzielać Ukrainie. - Zwłaszcza w tym momencie, gdy mamy do czynienia z ofensywą ukraińską, mającą na celu odzyskanie zagrabionych terenów - podkreślił.

Zmarła królowa Elżbieta II. Miała 96 lat

08.09.2022 20:15
W wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II - przekazał Pałac Buckingham. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. Nowym królem został syn Elżbiety II, Karol.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach: mamy już harmonogram

09.09.2022 09:49
Harmonogram działań mamy przyjęty od początku, kiedy zapadła decyzja, że ta sprawa będzie podejmowana. W tej sprawie podjęto polityczną decyzję w roku 2017, kiedy przystąpiono do prac nad przygotowaniem raportu o stratach wojennych – powiedział w rozmowie z "Faktem" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.