Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w Kijowie. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie i kwestiach gospodarczych

09.09.2022 14:03
Bezpieczeństwo geopolityczne, bezpieczeństwo wojskowe Ukrainy, a także kwestie gospodarcze i pomoc ze strony UE to tematy piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Rozmowy o bezpieczeństwie, przebiegu wojny i dalszym wsparciu finansowym dla Ukrainy - to główne tematy, jakie podczas wizyty w Kijowie poruszy premier Mateusz Morawiecki.
Rozmowy o bezpieczeństwie, przebiegu wojny i dalszym wsparciu finansowym dla Ukrainy - to główne tematy, jakie podczas wizyty w Kijowie poruszy premier Mateusz Morawiecki.PAP/Piotr Polak

Na konferencji prasowej rzecznik rządu powiedział, że premier spotyka się w piątek w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. - Głównymi tematami rozmów są kwestie związane oczywiście z bezpieczeństwem geopolitycznym, bezpieczeństwem wojskowym Ukrainy, ale tak naprawdę również całego naszego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Bo wiemy doskonale o tym, że zakusy Władimira Putina i Rosji są dużo dalej idące niż tylko atak na teren Ukrainy - mówił Müller.


Posłuchaj
00:24 11931937_1.mp3 Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podkreślił, że Ukraina czuje wsparcie i solidarność ze strony rządu polskiego (IAR)

 

Dodał, że wśród tematów rozmów są także kwestie gospodarcze oraz kwestie związane z dalszym wsparciem Ukrainy ze strony całej UE. - Polska oraz kilka innych krajów swoje zobowiązania wypełniają w szerokim zakresie, są przykładem tego w jaki sposób w takiej sytuacji kryzysowej należy pomagać. Natomiast w naszym przekonaniu to zapowiedziane wsparcie ze strony UE przekazywane jest w niewystarczającym tempie - powiedział Müller.


Posłuchaj
00:29 11931911_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że dziś szef polskiego rządu spotka się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem (IAR)

 

- Cieszymy się, że po kilku rozmowach i naciskach na Brukselę padły wczoraj słowa ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej, że ta pomoc zostanie wypłacona w takim zakresie w jakim to było zapowiadane - dodał Müller.

Pomoc UE dla Kijowa

Komisja Europejska poinformowała, że w imieniu UE zaproponowała w środę dalsze 5 mld euro pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jako drugą część pakietu takiej pomocy w wysokości do 9 mld euro. 

Zgodnie z propozycją środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako kolejny wyraz solidarności, budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekaże na tych samych warunkach na Ukrainę.

Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą w pełni zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.

Gdy tylko Parlament Europejski i Rada zatwierdzą środowy wniosek oraz podpisany zostanie protokół ustaleń i umowa z władzami ukraińskimi, KE szybko wypłaci 5 miliardów euro.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że poparcie UE dla Ukrainy jest niezachwiane.


PAP/dad

Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa Izbę Reprezentantów do sprostowania kłamstw Putina w sprawie II wojny światowej

09.09.2022 10:00
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zaapelował do Izby Reprezentantów USA o sprostowanie fałszywych twierdzeń prezydenta Rosji Władimira Putina, że Polska wszczęła II wojnę światowej. Projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił kongresmen z Nowego Jorku Thomas R. Suozzi.

Polska będzie drugim największym na świecie operatorem śmigłowców Apache

09.09.2022 11:34
Decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie. Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Rosjanie uginają się pod ukraińską kontrofensywą. "Dowiedliśmy, że możemy wyzwolić nasze ziemie"

09.09.2022 13:12
Ukraina dowiodła, że jest w stanie wyzwolić swoje ziemie spod rosyjskiej okupacji; zamrożonego konfliktu nie będzie – oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.