Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w Kijowie wzywa Komisję Europejską do przekazania Ukrainie 9 mld euro

09.09.2022 17:53
Polska razem z sojusznikami wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie ze strony Unii Europejskiej tego, co obiecaliśmy w czerwcu, czyli 9 mld euro - powiedział w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu jest z wizytą w stolicy Ukrainy, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskim przywódcą, że życzy Ukrainie dalszej skutecznej ofensywy.
Audio
  • W Kijowie Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Premier Polski został uhonorowany tablicą swego imieniu w Alei Odwagi w Kijowie
Premier Polski został uhonorowany tablicą swego imieniu w Alei Odwagi w KijowieŹródło: Twitter @PremierRP

Zaznaczył, że Rosja używa wszystkich możliwych instrumentów gospodarczych "jak pistoletu przystawionego do głowy wielu państw europejskich, a Ukrainie - karabinu przystawionego do ciała". - I dlatego z tej strasznej wojny, z tej bohaterskiej obrony, musi się narodzić nowa Europa, Europa także z Ukrainą jako pełnoprawnym członkiem UE. I Polska razem z naszymi sojusznikami mocno wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania tego, co już obiecaliśmy w czerwcu Ukrainie ze strony UE, czyli 9 mld euro - oświadczył Morawiecki.


Posłuchaj
00:30 11932230_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: nie ma mowy o powrocie Europy do dawnych stosunków z Rosją (IAR)

 

Podkreślał, że to bardzo ważne, by nie powiódł się "następny plan Kremla rzucenia na kolana Ukrainy poprzez brak zasobów finansowych".

Jak mówił w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki, Polska, kraje bałtyckie i Czechy są najaktywniejsze w UE w rozmowach z Komisją Europejską o organizacji z jednej strony wsparcia finansowego dla Ukrainy, a z drugiej o jak najdotkliwszych sankcjach wobec Rosji.

Sankcje uderzają

Premier stwierdził, że sankcje wobec Rosji coraz mocniej działają. - Rosja robi dobrą minę do złej gry, ale warto, aby wszyscy wiedzieli, że sankcje na Rosję coraz bardziej, miesiąc po miesiącu, będą bolesne dla rosyjskiej gospodarki - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że zwycięstwo w wojnie musi być po stronie Ukrainy. - Bo, jeśliby - co nie daj panie Boże - doszło do zwycięstwa na warunkach rosyjskich, to dla Europy byłaby to ogromna klęska. Nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy oznaczałoby to wielką porażkę, nie tylko brak możliwości obrony wartości europejskich, tych wartości europejskich, za które dzisiaj Ukraina walczy - wolność, suwerenność, braterstwo, prawo do życia, te wszystkie wartości byłyby przegrane" - powiedział premier. 

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Ukrainie ofensywy na wschodnim froncie. Odniósł się w ten sposób do ataków ukraińskiej armii i wejścia w głąb frontu między Charkowem a Izjumem.


Posłuchaj
00:32 11932198_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Ukrainie ofensywy na wschodnim froncie (IAR)

 

Piątkowa podróż premiera do ukraińskiej stolicy jest trzecią od początku rosyjskiej agresji z 24 lutego. W Kijowie jest też dziś prezydent Łotwy Egils Levits, którego nazwisko także znalazło się w Alei Odwagi.

W Wilnie odsłonięto kopię przedwojennej makiety pomnika Adama Mickiewicza

09.09.2022 15:09
W Wilnie odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Adama Mickiewicza. Jest to kopia pomnika zaprojektowanego sto lat temu przez rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszkę.

Polska może kupować prąd z Ukrainy. Energię ma dostarczać elektrownia Chmielnicki

09.09.2022 16:34
Polska może kupować prąd z Ukrainy - poinformował w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że energia elektryczna byłaby Polsce sprzedawana z elektrowni Chmielnicki.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wyróżnieni w Kijowie. Mają swoją tablicę w kijowskiej Alei Odwagi

10.09.2022 09:50
Nazwisko szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego zostało wyryte na tablicy w Alei Odwagi w Kijowie. - Był z nami w najtrudniejszym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W podobny sposób upamiętniono prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w marcu, będąc wówczas wicepremierem ds. bezpieczeństwa, był wraz z Morawieckim członkiem delegacji, która przybyła do Kijowa.