Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk: uchwała ws. reparacji wzmocni pozycję rządu

14.09.2022 14:33
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pracuje nad projektem uchwały w sprawie dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Został przygotowany przez posłów PiS.
Wiceszef MSZ: nie ma żadnego dokumentu o mocy prawnej zamykającego temat reparacji
Wiceszef MSZ: nie ma żadnego dokumentu o mocy prawnej zamykającego temat reparacjiTymon Markowski / MSZ / gov.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił podczas prac komisji, że finansowa odpowiedzialność Niemiec za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej nie została zrealizowana, pozostaje w mocy i powinna być wypełniona. Podkreślił, że przyjęcie przez Sejm uchwały dotyczącej reparacji wzmocni pozycję rządu w tej sprawie.

Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśniał, że jest to ważne, ponieważ znajdujemy się w przededniu przystąpienia do złożenia noty w sprawie reparacji i przedłożenia wniosku o roszczenia. Dodał, że załączony zostanie do niego raport zespołu parlamentarnego, który stanowi dla rządu doskonałe narzędzie do dochodzenia reparacji. Wskazał, że takim będzie również stosowna uchwała podjęta w tej sprawie przez polski Sejm.

Projekt uchwały o reparacjach

W projekcie uchwały Sejm wzywa rząd Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywatelom na skutek rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Jednocześnie podkreślono, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez Państwo Niemieckie.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane Państwo Polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec Państwa Niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione nie ma żadnych podstaw, ani moralnych ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona" - zapisano w projekcie.

Własne projekty uchwał w sprawie reparacji przedstawiły również kluby KO i PSL. Komisja uznała jednak za wiodący projekt PiS.

Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.

IAR/dad

"Putin przegra, Ukraina zwycięży". Ursula von Der Leyen w Strasburgu z orędziem o stanie Unii

14.09.2022 12:13
Dalsze wspieranie finansowe Ukrainy i utrzymanie sankcji wobec Rosji- o tym mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłaszając w Strasburgu orędzie o stanie Unii, które trwała ponad godzinę. Przemówieniu przysłuchiwała się na sesji plenarnej Europarlamentu Pierwsza Dama Ukrainy. Ołena Zełenska została przywitana przez deputowanych oklaskami na stojąco.

Ukraińcy, niezależnie od kosztów, kategorycznie odrzucają ustępstwa wobec Rosji

14.09.2022 13:27
Społeczeństwo Ukrainy opowiada się za obroną przed Rosją, niezależnie od kosztów, i odrzuca wszelkie ustępstwa, które doprowadziłyby do powołania zależnego od Moskwy rządu w Kijowie lub utraty terytorium – wynika z sondażu opisanego na portalu The Conversation.

Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury. Rusza kampania "Puste ramy"

14.09.2022 13:55
- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.