Redakcja Polska

Portal Politico o sabotażu gazociągów Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

28.09.2022 12:57
Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
Silne eksplozje obok Nord Stream 1 i 2. To sabotaż?
Silne eksplozje obok Nord Stream 1 i 2. To sabotaż?Associated Press/East News

"Gdyby podejrzenia się potwierdziły – lub po prostu stały się bardziej uzasadnione – że Rosja stoi za eksplozjami, które spowodowały w poniedziałek trzy wycieki z dwóch gazociągów Nord Stream pod Morzem Bałtyckim, konsekwencje dla bezpieczeństwa kontynentu byłyby dalekosiężne. Możliwość, że podmorska infrastruktura energetyczna i komunikacyjna UE stała się teraz celem Rosji, zmusiłaby europejskie siły zbrojne do przygotowania się na w dużej mierze nieoczekiwany nowy front w wojnie na Ukrainie, który mógłby doprowadzić do bezpośredniego starcia z rosyjską marynarką wojenną" - prognozuje Politico.

Przypomina też, że Wielka Brytania od dawna wyraża obawy, że rosyjskie okręty podwodne na Atlantyku i innych wodach północnych mogą próbować zniszczyć podmorskie kable, które są kluczowe dla działania internetu. "Eksplozje, które miały miejsce w tym tygodniu, sprawiają, że obawy te wydają się być mniej fantastyczne i ożywiają wspomnienia kulminacji zimnej wojny, kiedy floty NATO i sowieckie – a zwłaszcza ich okręty podwodne – rozgrywały na Bałtyku gry w kotka i myszkę o wysoką stawkę" - podkreśla portal.

Dlaczego Rosjanie mieliby jednak atakować własne rurociągi, które do niedawna pompowały do Europy gaz i były źródłem wysokich zarobków? "Biorąc pod uwagę fakt, że Nord Stream 2 nie jest jeszcze podłączony do sieci, a Nord Stream 1 został faktycznie wyłączony przez Rosję na początku września, rzeczywiste konsekwencje tych incydentów dla dostaw gazu dla Europy – oraz koszty finansowe dla Gazpromu i Rosji – są praktycznie zerowe. Akty sabotażu pasują również do zakamuflowanych aktów agresji Kremla, mających na celu zastraszenie i zwiększenie poczucia niepewności, takich jak próba otrucia Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii w 2018 roku, wybuch czeskiego magazynu broni w 2014 roku oraz seria wybuchów w magazynach broni w Bułgarii" - konkluduje Politico.


Europejski system gazowy. Źródło: PAP Europejski system gazowy. Źródło: PAP

PAP/dad

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

28.09.2022 09:17
Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.

CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na gazociągi Nord Stream

28.09.2022 10:24
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim - pisze we wtorek niemiecki tygodnik „Spiegel”, powołując się na własne ustalenia.

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.