Redakcja Polska

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

28.09.2022 09:17
Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Premier Mateusz Morawiecki: uruchomienie Baltic Pipe kończy epokę zależności od rosyjskiego gazu
Premier Mateusz Morawiecki: uruchomienie Baltic Pipe kończy epokę zależności od rosyjskiego gazuPAP/Marcin Bielecki

"Politiken" zauważa, że wraz z inwazją Rosji na Ukrainę gazociąg Baltic Pipe nabrał większego sensu dla większości krajów w Europie, a najbardziej krytyczne głosy, związane z dylematem klimatycznym, zamilkły.

"Polska wiedziała to przed wszystkimi. Polacy byli dalekowzroczni i nie można lekceważyć wagi współpracy wokół Baltic Pipe. To jest wielki dzień dla bezpieczeństwa europejskiego" - powiedziała gazecie premier Danii Mette Frederiksen, która we wtorek uczestniczyła w Polsce w uroczystości otwarcia gazociągu.

Według "Politiken" szefowa duńskiego rządu po wybuchu wojny w Ukrainie zmieniła swój stosunek do Polski. "Polskie władze stały się jednymi z najważniejszych europejskich przywódców w tej wojnie i moim zdaniem Polska ostatecznie przeniosła się do rdzenia Europy. Jest to naprawdę dobre dla Polski" - podkreśliła Frederiksen.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Baltic Pipe Dania

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

27.09.2022 14:28
W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".

Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski

27.09.2022 15:19
Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według amerykańskiego dyplomaty informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są kluczem do dostatku polskich obywateli. 

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

27.09.2022 17:14
W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".