Redakcja Polska

NATO ostrzega: atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zdeterminowaną reakcją

29.09.2022 13:00
NATO ostrzega przed atakiem na jakąkolwiek infrastrukturę krytyczną sojuszników - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. To reakcja krajów członkowskich NATO na uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 na międzynarodowych wodach na Bałtyku. 
Audio
  • NATO - atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zdecydowaną reakcją. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
25 państw ratyfikowało już umowę o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO
25 państw ratyfikowało już umowę o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATOshutterstock.com/Andrzej Rostek

Pod oświadczeniem podpisały się także dwa kraje zaproszone do Sojuszu - Finlandia i Szwecja.

"Wszystkie dostępne informacje wskazują na to, że były to celowe, lekkomyślne i nieodpowiedzialne akty sabotażu. Te wycieki stwarzają ryzyko dla żeglugi i powodują szkody dla środowiska" - napisano w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej. Jest w nim także mowa o zobowiązaniu do odstraszania i obrony w reakcji na wykorzystywanie energii jako środka przymusu i innych taktyk hybrydowych przez państwa lub organizacje. I dlatego - jak napisano - "każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z solidarną i zdecydowaną reakcją".

Rada Północnoatlantycka poparła też prowadzone dochodzenia w tej sprawie.


IAR/dad

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

29.09.2022 11:10
W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.

Ważne wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla repatriacji Polaków z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu

29.09.2022 12:31
Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie prezentowała członkom i sympatykom organizacji polskich, zasady i możliwości repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.

Rosyjskiej armii brakuje żołnierzy? Przed wcieleniem do wojska uciekają także Ukraińcy z okupowanych terenów

29.09.2022 12:00
Portal France24 podał, że mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska.