Redakcja Polska

Parlament Europejski nie uzna Rosji za państwo terrorystyczne. Jest decyzja

13.10.2022 12:52
Nie będzie rezolucji Parlamentu Europejskiego uznającej Rosję za państwo terrorystyczne. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że propozycja grupy konserwatystów została wczoraj odrzucona przez większość frakcji. Przeciwko byli socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści.
Nie będzie rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne
Nie będzie rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczneAlexandros Michailidis/ Shutterstock

W projekcie rezolucji, który przygotowali europejscy konserwatyści jest mowa o tym, że kraje członkowskie i Unia Europejska powinny natychmiast uznać Federację Rosyjską jako państwo sponsorujące terroryzm.

Eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko uczestniczył w środę w spotkaniu przewodniczących frakcji na którym zapadła decyzja w tej sprawie. Propozycję konserwatystów poparli chadecy oraz grupa Tożsamość i Demokracja, ale nie zgodzili się na szefowie socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów.


Posłuchaj
00:46 11991608_1.mp3 Nie będzie rezolucji Parlamentu Europejskiego uznającej Rosję za państwo terrorystyczne. Propozycja konserwatystów uzyskała jedynie poparcie chadeków oraz grupy Tożsamość i Demokracja. Odrzucili ją socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

- Nawet nie próbowali się z tego tłumaczyć. Mówiłem, że jeżeli teraz przyznają się, że cała ta polityka energetyczna z Rosją okazała się katastrofą, bo nie słuchano Polski i krajów Europy Wschodniej to może i teraz jest okazja, by posłuchać. Widziałem przewodniczących tych grup patrzących w stół i nawet nie próbujących polemizować. Trochę się zmienia, ale nie zmienia się wystarczająco wiele. Te sympatie rosyjskie nadal są. Taka ostrożna taktyka, nie drażnić niedźwiedzia, bo nie wiadomo co się może stać. Smutno to było wczoraj - powiedział szef grupy konserwatystów Ryszard Legutko w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

"Rosja szerzy terror na świecie"

Europoseł Kosma Złotowski, który poinformował na Twitterze o zbieranych podpisach pod projektem rezolucji wskazał na ostatnie rosyjskie ataki na obiekty cywilne oraz zbrodnie wojenne w Buczy i Irpieniu.

W dokumencie przypomniano, że z takim apele zwrócili się do społeczności międzynarodowej przedstawiciele rządu i parlamentu Ukrainy. Napisano też, że Rosja szerzy terror na świecie finansując sieci najemników jak Grupa Wagnera i że wielokrotnie wspierała akty międzynarodowego terroryzmu.


IAR/dad

Ukraina dostanie kolejne systemy obrony przeciwlotniczej od państw, które ją dozbrajają

13.10.2022 12:58
Takie deklaracje padły w Brukseli na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, zrzeszającej prawie 50 krajów, w tym sojuszników z NATO.

"Spiegel": rząd Merkel był naiwny, zlekceważył przestrogi Polski i Ukrainy

13.10.2022 11:19
Raport dotyczący gazociągu Nord Stream 2 pokazuje, że rząd Niemiec kierowany przez kanclerz Angelę Merkel był bardzo naiwny w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu – opisuje niemiecki tygodnik "Spiegel", który dotarł do nieujawnianego wcześniej raportu rządowego z grudnia 2021 roku.

USA poszukują poradzieckiej broni dla Ukrainy. Niespodziewany kraj obiecującym dostawcą

13.10.2022 14:06
Ukraina pilnie potrzebuje broni, w tym poradzieckiej, którą potrafią się posługiwać jej żołnierze, więc USA i ich sojusznicy poszukują takich rezerw w wielu krajach, w tym na Cyprze, który posiada obiecujące rezerwy takiego sprzętu - pisze w środę "New York Times".

Izrael przekazuje Ukrainie informacje wywiadowcze o irańskich dronach

13.10.2022 15:30
Izrael dostarcza Ukrainie informacji wywiadowczych o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską - poinformował w czwartek, powołując się na źródła ukraińskie, amerykański dziennik "New York Times".