Redakcja Polska

Ukraina dostanie kolejne systemy obrony przeciwlotniczej od państw, które ją dozbrajają

13.10.2022 12:58
Takie deklaracje padły w Brukseli na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, zrzeszającej prawie 50 krajów, w tym sojuszników z NATO.
Audio
  • Na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, zrzeszającej prawie 50 krajów, w tym sojuszników z NATO, zadeklarowano dalsze wsparcie dla Ukrainy w sektorze obrony przeciwlotniczej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w ramach Rady Ministrów Obrony NATO w siedzibie Sojuszu w Brukseli
Spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w ramach Rady Ministrów Obrony NATO w siedzibie Sojuszu w BrukseliPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy generał Mark Milley podkreślał po środowym spotkaniu, że wiele krajów z Grupy Kontaktowej ma systemy, które mogą stworzyć zintegrowaną obronę powietrzną Ukrainy. „Naszym zadaniem powinno być zebranie ich razem, rozmieszczenie ich, wyszkolenie załóg. To jest dość skomplikowane z technicznego punktu widzenia, ale jest osiągalne i do tego dążymy” - powiedział amerykański generał.

Ukraina poprosiła o systemy krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, systemy antybalistyczne, pociski samosterujące i drony.

Obrona przeciwlotnicza to priorytet, ale ważne jest także ogólne dozbrajanie Ukrainy i tu - jak mówił wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak - Polska odgrywa kluczową rolę. „Od samego początku wspieramy Ukrainę, dlatego że chcemy sąsiadować z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją. Zwycięstwo Rosji to jest realne zagrożenie” - dodał wicepremier.

Przekazywanie sprzętu wojskowego Ukrainie spowodowało zmniejszenie zapasów u sojuszników, które trzeba będzie uzupełnić. NATO ma rozmawiać z producentami z sektora zbrojeniowego, by przyspieszyli dostawy.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Ukraina NATO wojna na Ukrainie

Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej

13.10.2022 08:47
Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Programie Trzecim Polskiego Radia. Jeśli czas pozwoli to jego powołanie na nową funkcję nastąpi w tym tygodniu - dodał.

"Spiegel": rząd Merkel był naiwny, zlekceważył przestrogi Polski i Ukrainy

13.10.2022 11:19
Raport dotyczący gazociągu Nord Stream 2 pokazuje, że rząd Niemiec kierowany przez kanclerz Angelę Merkel był bardzo naiwny w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu – opisuje niemiecki tygodnik "Spiegel", który dotarł do nieujawnianego wcześniej raportu rządowego z grudnia 2021 roku.

Parlament Europejski nie uzna Rosji za państwo terrorystyczne. Jest decyzja

13.10.2022 12:52
Nie będzie rezolucji Parlamentu Europejskiego uznającej Rosję za państwo terrorystyczne. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że propozycja grupy konserwatystów została wczoraj odrzucona przez większość frakcji. Przeciwko byli socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści.