Redakcja Polska

"Przesyłam wyrazy wsparcia". Zbigniew Rau złożył kondolencje szefowi tureckiego MSZ po wypadku w kopalni

15.10.2022 17:14
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przesłał kondolencje ministrowi spraw zagranicznych Turcji Mevlutowi Cavusoglu w związku z wypadkiem w kopalni w tym kraju. "Przesyłam wyrazy wsparcia i współczucia dla rodzin ofiar" - napisał.
Szef polskiej dyplomacji przesłał kondolencje ministrowi spraw zagranicznych Turcji po wypadku w kopalni
Szef polskiej dyplomacji przesłał kondolencje ministrowi spraw zagranicznych Turcji po wypadku w kopalniAA/ABACA/PAP; twitter.com/RauZbigniew

"Przyjmij, proszę, moje najszersze kondolencje dla narodu tureckiego z powodu tragicznej katastrofy w kopalni w Bartin. Przesyłam wyrazy wsparcia i współczucia dla rodzin ofiar" - napisał w depeszy kondolencyjnej minister Zbigniew Rau.


Najnowszy bilans wypadku w kopalni to 40 ofiar śmiertelnych. Udało się uratować 58 pracowników. Do zdarzenia doszło w piątek tuż przed zachodem słońca, a nocna pora utrudniała akcję ratowniczą. Wznowiono ją dopiero w sobotę rano. Według górniczych związków w kopalni doszło do eksplozji metanu. Miejscowa prokuratura poinformowała, że ​​traktuje ten incydent jako wypadek i wszczęła formalne śledztwo.

Wybuch w kopalni w Turcji

To najtragiczniejsza katastrofa górnicza w Turcji od 2014 roku, kiedy 301 osób zginęło w wybuchu w mieście Soma na zachodzie kraju. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że anuluje wszystkie swoje plany i udał się na miejsce wypadku. "Mamy nadzieję, że liczba ofiar śmiertelnych nie będzie się dalej zwiększać, że nasi górnicy zostaną znalezieni żywi. Wszystkie nasze wysiłki zmierzają w tym kierunku" - ​​napisał na Twitterze.

IAR/dad

"Korupcja i słaba logistyka". Brytyjski MON podaje przyczyny słabości wojsk Rosji na Ukrainie

15.10.2022 10:24
Głęboko zakorzeniona korupcja i słaby system logistyczną są jednymi z głównych przyczyn słabych wyników rosyjskich wojsk w walkach na Ukrainie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że wyposażenie zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy jest jeszcze gorsze niż sprzęt poprzednio wysłanych jednostek.

Wasyl Zwarycz: rezolucje ONZ i ZP Rady Europy pokazują, że Rosja już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej

15.10.2022 12:15
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy świadczą o tym, że Rosja tak naprawdę już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej; to ogromny sukces dyplomacji ukraińskiej i naszych partnerów, w tym Polski - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego

15.10.2022 16:54
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce w sobotę zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował w tej będącej obecnie dzielnicą Wilna miejscowości w latach 1922-1939. Na terenie kościelnym poświęcono też stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon i jego 100. rocznicę.