Polskie Radio
Section05
katastrofa

Kosmiczna katastrofa doprowadziła do zmian klimatu i pojawienia się rolnictwa - twierdzą naukowcy

Rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy, gdy społeczności zbieracko-łowieckie w Lewancie stanęły przed widmem głodu. Ten spowodowany był ochłodzeniem klimatu, który z kolei był wynikiem potężnej eksplozji szczątków komety w wyższych warstwach atmosfery - przekonuje zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Bliski Wschód kometa archeologia rolnictwo Syria katastrofa klimat

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

"Widać przede wszystkim wielką solidarność". Polki mieszkające we Włoszech mówią o powodzi stulecia

Anna z miejscowości Predappio w dotkniętym przez katastrofalną powódź włoskim regionie Emilia-Romania patrzy z obawą na wzgórze niedaleko jej domu, Monika uczestniczy w akcji ratowania zalanej fabryki firmy, w której pracuje i pomaga innym potrzebującym. Studentka Laura chwyciła za łopatę i z innymi przystąpiła do akcji sprzątania błota. Oto Polki, które stanęły w obliczu żywiołu, jaki zniszczył ich miejsca na ziemi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy powódź społeczeństwo żywioły katastrofa