Redakcja Polska

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk w środę w Brukseli. Tematem wizyty: Krajowy Plan Odbudowy

07.11.2022 14:16
W środę do Brukseli przylatuje minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk na rozmowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. O wizycie ministra w tym tygodniu w belgijskiej stolicy informował w poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • Pojutrze do Brukseli przylatuje minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk na rozmowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel SękRadek Pietruszka/PAP

Brukselska korespondentka Polskiego Radia potwierdziła w Komisji Europejskiej, że minister będzie pojutrze. Z jej informacji wynika, że przed południem minister spotka się z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą. Później będzie rozmawiać z komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem, a po południu także z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Przedłużają się rozmowy w tej sprawie na linii Bruksela - Warszawa i polskie władze wstrzymują się z wysłaniem wniosku o przekazanie pieniędzy. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty jest wprowadzenie testu niezależności sędziego, zgodnego z unijnymi wymogami. Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś, że jest oczekiwanie dotyczące doprecyzowania stanu prawnego niektórych zapisów w KPO, że Polska się nad tym zastanawia i że tego będą dotyczyły rozmowy ministra Szynkowskiego vel Sęka.

Warszawa wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki.
KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tak zwane kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na klimat i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent.

IAR/dad

Weimar Triangle Videogames Walkthrough - o polskim przemyśle gier komputerowych w Bukareszcie

07.11.2022 13:14
Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu Romanian Game Developers Association, w dniach 2-5 listopada w Bukareszcie został zrealizowany projekt, zatytułowany „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”.

Marcin Przydacz: nie wykluczamy, że Rosja i Białoruś będą chciały nas skłócić wewnętrznie

07.11.2022 12:47
Nie możemy wykluczyć, że Białoruś oraz Rosja będą chciały jeszcze raz odwrócić naszą uwagę, pokłócić nas wewnętrznie i wywołać podziały - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Do Ukrainy trafiły systemy przeciwlotnicze NASAMS i Aspide

07.11.2022 13:26
Na Ukrainę dotarły systemy obrony powietrznej NASAMS i Aspide – powiadomił w poniedziałek minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow, dziękując Norwegii, Hiszpanii i Stanom Zjednoczonym za wsparcie dla Kijowa.