Redakcja Polska

Walki w Donbasie. Brytyjski wywiad: Rosja ma za mało wojsk, by zdobyć cały obwód doniecki

27.11.2022 09:41
Choć Rosja potencjalnie planuje duże natarcie na resztę obwodu donieckiego, jest mało prawdopodobne, by była w stanie skoncentrować siły wystarczające do dokonania przełomu operacyjnego - twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje wojsk do zdobycia reszty obwodu donieckiego
Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje wojsk do zdobycia reszty obwodu donieckiegoLaurel Chor / Zuma Press / Forum

Jak poinformowano, okolice miejscowości Pawliwka i Wuhłedar w południowo-centralnej części obwodu donieckiego były w ciągu ostatnich dwóch tygodni sceną intensywnych walk, choć niewiele terytorium przeszło w ręce drugiej strony.

Zarówno Rosja jak i Ukraina zaangażowały w tym sektorze znaczne siły, przy czym rosyjska piechota morska poniosła ciężkie straty.

ISW: walki na Ukrainie nasilą się w najbliższych tygodniach

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przewiduje, że walki na Ukrainie nasilą się w najbliższych tygodniach, wraz ze spadkiem temperatury. Gdy grunt zacznie zamarzać, zwiększy się mobilność jednostek, które obecnie często grzęzną w błocie na wschodzie Ukrainy. Zmiana pogody przynosząca wyraźny spadek temperatury spodziewana jest w nadchodzącym tygodniu.

Eksperci Instytutu uważają, że na początku grudnia można oczekiwać zwiększonego ruchu wojsk na wschodzie i południu Ukrainy.


PAP/dad

Mateusz Morawiecki z wizytą w Kijowie. "Albo Ukraina wygra wojnę, albo przegra cała Europa"

26.11.2022 10:24
W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa - zaznaczył w Kijowie Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

"Działania Rosji są jak trucizna". W Kijowie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego

26.11.2022 13:18
Premierzy Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali w Kijowie o pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, odbudowie tego kraju oraz euroatlantyckich aspiracjach naszego wschodniego sąsiada. Mateusz Morawiecki, Ingrida Šimonyte oraz Denys Szmyhal spotkali się w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Rosyjski opozycjonista: tylko klęska armii Putina zapewni trwały pokój

26.11.2022 14:10
Bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego w swoim wideoblogu stwierdził, że wszelkie próby nakłonienia Ukrainy do kompromisu z Rosją, to pójście na rękę Władimirowi Putinowi.

Transformatory i piece dla Ukrainy. Firmy z Europy ślą pomoc

26.11.2022 16:30
Litewska spółka Operator Dystrybucji Energii (ESO) przekaże na Ukrainę 250 transformatorów energetycznych. Przedsiębiorstwo w wydanym w sobotę oświadczeniu wskazuje, że robi wszystko, aby pomóc Ukrainie. Z kolei biznesmeni z Holandii zakupili kilkaset piecyków dla pozbawionych ogrzewania mieszkańców Ukrainy.