Redakcja Polska

Białoruska propaganda fałszuje rzeczywistość na temat roli Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie

28.11.2022 10:42
Białoruska propaganda kontynuuje fałszowanie rzeczywistości, w szczególności na temat roli Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie - ocenił na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Ukraińscy uchodźcy w Medyce
Ukraińscy uchodźcy w Medyce0simon0 SzymonLaszewski/Shutterstock

"Na stronie Białoruskiego Komitetu Granicznego opublikowano komunikat, w którym Mińsk informuje o rzekomo masowej migracji Ukraińców na Białoruś" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że w jego opinii propaganda białoruska kontynuuje fałszowanie rzeczywistości, w szczególności na temat roli Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP pod wpisem zamieścił grafikę i wskazał, że pokazano w niej fałszywe liczby ukraińskich uchodźców, którzy mieli wyjechać na Białoruś. "Zgodnie z informacją na temat ruchu migracyjnego na Białoruś miało trafić ponad 60 tys. Ukraińców, w tym niemal 40 tys. miało jechać przez Polskę" - podał Żaryn.

Dodał, że białoruska propaganda sugeruje kolejny raz, że Ukraińcy uciekający przed agresją Rosji szukają schronienia na Białorusi, traktując ten kraj jako bezpieczniejszy niż kraje UE. "Mińsk wprost wskazuje, że uchodźcy ukraińscy przybyli na Białoruś przez kraje Unii" - napisał Żaryn.

Podkreślił też, że "Mińsk kontynuuje próby manipulowania obrazem działań Białorusi. Od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie Białoruś angażuje się w konflikt, przekazując Rosji broń oraz udostępniając terytorium do atakowania UA" - ocenił Żaryn.


PAP/dad

Stanisław Żaryn w "Il Messaggero": nie ma realnej perspektywy zmiany na Kremlu, wojna może trwać latami

27.11.2022 17:06
Obecnie nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu, który zjednoczony jest wokół imperialnych aspiracji - uważa zastępca polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero" w niedzielę wyraził opinię, że wojna na Ukrainie może trwać latami.

Małżeństwo aresztowane w Szwecji powiązane z rosyjskim wywiadem i trucicielami Skripala

28.11.2022 10:08
Małżeństwo Rosjan, zatrzymane w ubiegłym tygodniu w Szwecji pod zarzutem pracy dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, mieszkało wcześniej w Moskwie w tym samym domu, w którym kwaterował oficer GRU podejrzany o otrucie swojego kolegi ze służby Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez portale Bellingcat i Insider.

"Rosja dąży do kryzysu humanitarnego". Ekspert PISM o sytuacji na froncie na Ukrainie

28.11.2022 11:18
Rosja kontynuuje ostrzał infrastruktury krytycznej i celów cywilnych na Ukrainie. Zdaniem ekspertów, ta taktyka jest związana z niemożnością osiągnięcia sukcesów na froncie i ma złamać ukraińskie morale, a także doprowadzić do kryzysu humanitarnego, związanego z nową falą migracji.