Redakcja Polska

Niemieckie media: w sprawie systemów Patriot dla Polski minister obrony popełniła "paskudny faul"

05.12.2022 12:45
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht dla odrobiny autopromocji złamała tajemnicę negocjacji w sprawie dostarczenie Polsce systemów Patriot - napisała w niedzielę gazeta "Bild am Sonntag". "To jest paskudny faul ze strony minister".
Gdzie ostatecznie trafią niemieckie baterie rakiet Patriot?
Gdzie ostatecznie trafią niemieckie baterie rakiet Patriot? VanderWolf Images / Shutterstock.com

Po tym, jak na wieś Przewodów spadła rakieta, "niemiecki rząd chciał stanąć po stronie sąsiedniego kraju. Minister obrony Christine Lambrecht otrzymała polecenie, by zaproponować Warszawie stacjonowanie niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot" - poinformował "Bild am Sonntag".

17 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej (BMVg) przedstawiło stronie polskiej pomysł dostarczenia Patriotów. Jasper Wieck, dyrektor polityczny BMVg, poinformował o rozmowie drogą mailową bezpośrednie otoczenie minister.

W piątek, 18 listopada, odpowiedział mailem Piotr Pacholski z warszawskiego MON: "Państwa oferta jest przez nas bardzo uważnie rozpatrywana".

"Jednocześnie prosimy i zalecamy, aby nie ujawniać żadnych informacji". Mówiąc wprost: Polska poprosiła Berlin o zachowanie oferty w tajemnicy. Wieck natychmiast przekazał tę reakcję wszystkim pracownikom pani minister - napisała gazeta.

Zwyciężyła chęć autopromocji

Ale Lambrecht i jej rzecznik najwyraźniej nie przejęli się prośbą o poufność. "Chęć autopromocji była większa". W poniedziałek rano Lambrecht w wywiadzie dla "Rheinische Post" poinformowała o ofercie Patriotów.

Urzędnik wojskowy z BMVg powiedział "Bild am Sonntag": "To było nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne. Nie można tak traktować sojuszników z NATO. Szkodzi to Niemcom i Bundeswehrze".

"Lambrecht złamała tajemnicę negocjacji dla odrobiny PR. Absolutny „no-go” (nieakceptowalne) we współpracy wojskowej" - czytamy w tekście.

Zaskoczony minister obrony z Polski Mariusz Błaszczak początkowo zareagował pozytywnie na Twitterze. W środę wieczorem oświadczył, że Niemcy powinny raczej rozmieścić baterie Patriot na zachodniej Ukrainie - przypomina "Bild am Sonntag". 


PAP/dad

Ukraińcy uciekają przed wojną. Ile osób znalazło schronienie w Polsce?

05.12.2022 11:11
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, tyleż samo wyjechało - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,191 mln wjazdów do Polski i 6,369 mln wyjazdów na Ukrainę.

Zdecydowana większość Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

05.12.2022 12:34
Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.