Polskie Radio
Section05
wybuch w Przewodowie

"Ukraińcy nie współpracują". Sebastian Kaleta o śledztwie dot. wybuchu w Przewodowie

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że "Polska ustaliła skąd ta rakieta przyleciała, która armia ją wystrzeliła, ale do dalszych ustaleń potrzebna jest współpraca z Ukrainą. Ukraińcy nie współpracują w tym śledztwie". - To może być decyzja polityczna państwa ukraińskiego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie Sebastian Kaleta rakieta POLSKA służby i bezpieczeństwo

Na południu Białorusi spadła rakieta. Władze w Mińsku uważają, że to pocisk ukraiński

Na południu Białorusi spadła rakieta. Prawdopodobnie był to pocisk ziemia-powietrze S-300. Białoruskie oficjalne władze twierdzą, że była to ukraińska broń. W czwartek rosyjskie wojsko, stacjonujące także na terenie Białorusi, dokonało kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś wojna na Ukrainie wybuch w Przewodowie Aleksander Łukaszenka

Wybuch w Przewodowie i współpraca militarna. Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA

"Za mną kolejna rozmowa z Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Poruszyliśmy kwestie tragedii, do której doszło w Przewodowie 15 listopada, oraz wsparcia amerykańskich ekspertów w śledztwie. Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej" - oświadczył na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Mariusz Błaszczak Lloyd Austin wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie relacje polsko-amerykańskie USA służby i bezpieczeństwo

Niemieckie Patrioty na Ukrainie? Fogiel: to logiczne i korzystne dla Polski

- Chodzi o to, by system przeciwrakietowy Patriot nie zestrzeliwał rakiet nad naszymi głowami tylko nieco ciut wcześniej, czyli nad Ukrainą - powiedział w "Śniadaniu w Trójce" Radosław Fogiel. Poseł PiS odniósł się w ten sposób do trwającej dyskusji na temat przekazania przez Niemców do Polski baterii wyposażonej rakiety Patriot. 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel POLSKA wybuch w Przewodowie wojna 2022 wojna na Ukrainie Grzegorz Schetyna

TYLKO U NAS Niemieckie patrioty powinny trafić na Ukrainę? Jednoznaczne słowa gen. Komornickiego: tam będą realnym zabezpieczeniem

- Nie stoi nic na przeszkodzie, by Niemcy wysłali baterie wyposażone w rakiety Patriot na Ukrainę. Broń wysyłały przecież tam Stany Zjednoczone, czy Wielka Brytania, czyli członkowie NATO - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Leon Komornicki. Generał wskazał ponadto, że "baterie służą wyłącznie obronie, a nie mają atakować."
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 POLSKA Ukraina Niemcy Patriot wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie

Tragedia w Przewodowie. Żaryn: rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO

- Po wydarzeniach w Przewodowie, gdzie w wyniku eksplozji pocisku zginęło dwóch Polaków, rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie Ukraina stosunki polsko-ukraińskie POLSKA polityka Stanisław Żaryn Rosja dezinformacja

"Żartowniś" zadzwonił do Andrzeja Dudy. Prezydent przerwał rozmowę. Sprawę bada KPRP

Kancelaria Prezydenta przekazała, że po eksplozji rakiety w Przewodowie, w czasie trwających łączeń z szefami państw i rządów, doszło do połączenia z osobą podającą się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona. "Andrzej Duda zorientował się po nietypowym sposobie prowadzenia rozmowy przez rozmówcę, że mogło dojść do próby oszustwa, i zakończył rozmowę" - poinformowano.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent wybuch w Przewodowie Ukraina Rosja POLSKA

Po eksplozji w Przewodowie. Prof. Gil: nie powinniśmy zapominać, że jesteśmy państwem frontowym

- Mam wrażenie, że trochę się do tej wojny przyzwyczajamy, powoli wracamy jako społeczeństwo na dotychczasowe tory, przygasa nasza czujność, sprawczość, świadomość tego, co się dzieje za naszą granicą, umyka - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina wybuch w Przewodowie Dorota Kania

TYLKO U NAS Przewodów: zakończono oględziny miejsca wybuchu. Prokuratura zapowiada kolejne kroki

- Postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w znacznych rozmiarach - przekazał Polskiemu Radiu rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Łapczyński. Chodzi o śledztwo w sprawie wybuchu w Przewodowie, w wyniku którego zginęły dwie osoby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wybuch w Przewodowie Prokuratura Krajowa

Incydent w Przewodowie lekcją dla Państw NATO. Baluk: wojna trwa tuż za miedzą

Społeczeństwo w Polsce, ale też i w państwach NATO, powinno zdać sobie sprawę, że wojna trwa tuż za miedzą - mówi politolog, prof. Walenty Baluk. Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Programie 1 Polskiego Radia, podkreślił też, że trwająca wojna na Ukrainie "to wojna kulturowo - cywilizacyjna z zachodem."
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Ukraina Wydarzenia Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie

Jakub Kumoch: dobrze się stało, że ukraińscy śledczy zostali dopuszczeni do miejsca eksplozji

Dobrze się stało, że ukraińscy śledczy zostali dopuszczeni do miejsca eksplozji w Przewodowie; to kwestia elementarnej zasady sprawiedliwości - podkreślił w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Ocenił też, że prawdopodobieństwo powtórzenia się takiej tragedii jest znikome.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kumoch wojna na Ukrainie Ukraina wybuch w Przewodowie