Redakcja Polska

90. rocznica Wielkiego Głodu. Europarlament uznał Hołodomor za ludobójstwo

15.12.2022 16:32
Parlament Europejski oficjalnie uznał Hołodomor, wielki głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Europosłowie przegłosowali specjalną rezolucję, w 90. rocznicę tej sowieckiej zbrodni, która doprowadziła do śmierci milionów osób.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiShutterstock/Drop of Light

W rezolucji europarlament potępił działania totalitarnego reżimu sowieckiego i wezwał Rosję, by otworzyła archiwa na temat wielkiego głodu i sama też uznała Hołodomor za ludobójstwo.

Europarlament przypomniał, że dziś Rosja znów wykorzystuje żywność jako broń przeciwko Ukrainie. Mówiła o tym na Sali obrad komisarz Stella Kyriakides. - [Rosja] niszczy produkcję rolną, zaminowuje pola uprawne, blokuje porty. Dziś Unia Europejska współpracuje z Ukrainą, by zapobiec głodowi na całym świecie. Wspierajmy nową inicjatywę "Ziarno dla Ukrainy", to świadectwo naszej solidarności i światowego wysiłku, by powstrzymać głód wywołany przez agresywną wojnę Rosji - powiedziała Kyriakides.

Posłuchaj
01:00 12102409_1.mp3 Parlament Europejski uznał Hołodomor, wielki głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Relacja Karola Surówki (IAR)

Z danych Komisji wynika, że pomocy humanitarnej potrzebuje dziś około 18 milionów osób na Ukrainie. Część krajów Unii już wcześniej uznała Hołodomor za ludobójstwo - w tym Polska, Niemcy i Czechy. Rezolucja Parlamentu Europejskiego ma być dodatkowym głosem całej Unii w tej sprawie.

Tarczyński: Co zrobiliśmy, żeby ich zatrzymać? Robiliśmy interesy

Europoseł konserwatystów Dominik Tarczyński przypomniał w Strasburgu, że Zachód długo nie rozliczał Rosji z jej zbrodni. - Przez tak wiele lat Rosja była agresorem. Nie tylko w Polsce, nie tylko na Ukrainie i w Europie. Co zrobiliśmy, żeby ich zatrzymać? Robiliśmy interesy, jak zwykle, przez ostatnie dekady. Gaz, złoto, diamenty. I te interesy nadal trwają. Musimy to zakończyć, teraz - podkreślił polski polityk.

Europoseł ludowców Radosław Sikorski dodał, że Rosja dziś, tak jak 90 lat temu, próbuje odebrać Ukrainie jej prawo do istnienia. - Jako osobna kultura, osobny naród, jako funkcjonujące, demokratyczne i dumne państwo. O tym tu mówimy. Jest to więc bardzo ważne i nie ma lepszego czasu na to, byśmy tę rezolucję przegłosowali - powiedział. 

Śmierć głodowa milionów

Hołodomor był klęską głodową, wywołaną umyślnie przez władze ZSRR w latach 1932-1933, głównie na obszarze dzisiejszej Ukrainy. Miała to być "kara" za sprzeciw mieszkańców wobec kolektywizacji rolnictwa.

Komuniści wywozili z kołchozów całe rezerwy zbożowe, również część przeznaczoną pod zasiewy. Za kradzież kłosów z "państwowych" pól zboża groziła kara śmierci lub 10 lat łagru. Wojsko uniemożliwiało też ucieczkę ze stref głodu i prowadziło akcje szukania ukrytego zboża.

W wyniku Hołodomoru zginęło, według różnych szacunków, od 3 do 10 milionów osób, na terenie samej Ukrainy.


IAR/dad

"NYT": w 2023 roku amerykańscy instruktorzy będą szkolić 600-800 ukraińskich żołnierzy miesięcznie

15.12.2022 13:33
Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech. Dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował w czwartek dziennik "New York Times".

Grupy partyzantów tajną bronią Ukrainy. Dostarczają bezcennych informacji o ruchach Rosjan

15.12.2022 14:37
Tajną bronią Ukrainy są zwykli ludzie szpiegujący rosyjskie siły - pisze "Wall Street Journal". Przytacza przykłady przekazywania wojsku informacji przydatnych w walce z okupantem.

Nagroda MSZ "Pro Dignitate Humana" dla dominikanów na Ukrainie

15.12.2022 15:43
Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek nagrodę "Pro Dignitate Humana" przedstawicielom Domu św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie, zajmującego się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami, sierotom i seniorom oraz zaangażowanego w pomoc humanitarną w Ukrainie. W związku z trwającą inwazją rosyjską na Ukrainę, założony przez Ojców Dominikanów ośrodek udziela obecnie schronienia i pomocy uciekającym przed wojną.