Redakcja Polska

Prezydent Duda w Davos: chcemy zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy

17.01.2023 09:33
- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.
Audio
  • Państwa Zachodu zapowiadają wzmacnianie wsparcia dla Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
  • - Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaMarek Borawski/KPRP

Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy i Macedonii Północnej - Gitanasem Nausedą i Stewo Pendarowskim - wziął udział w dyskusji "W obronie Europy". Podczas tej debaty głos zabierała również Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

Polski prezydent podkreślał, że absurd, jakim - jak mówił - jest wojna, musi się zakończyć. Zaznaczył, że trudno było sobie wyobrazić, że dojdzie do pełnoskalowej rosyjskiej agresji, a także, że Ukraińcy będą stawiać taki opór. 

- Jestem bardzo szczęśliwy, że Ukraińcy są tak odważni. Dzień przed inwazją, kilka godzin przed inwazją, kiedy razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą odwiedziliśmy Kijów, Wołodymyr Zełenski powiedział mi: "Andrzej, jesteśmy naprawdę gotowi i nigdy się nie poddamy" - mówił.

Podkreślał również znaczenie dostaw broni na Ukrainę. Jak zaznaczył, dzięki temu wojsko naszego wschodniego sąsiada może skutecznie stawiać czoła agresorowi.

- Mamy nadzieję, że decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard, którą ogłosiliśmy, rozpocznie nowy rozdział w pomocy wojskowej - wskazał Andrzej Duda. Jak zaznaczył, Polska chce zorganizować większe wsparcie dla zaatakowanego sąsiada. Wyraził też nadzieję, że "kilku partnerów, sojuszników" zdecyduje się na wysłanie czołgów na Ukrainę.

Z kolei litewski prezydent Gitanas Nauseda przyznał, że "mocno wierzy", że leopardy trafią na Ukrainę również z Niemiec.

 

IAR/Twitter/Facebook/dad

Premier Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę

16.01.2023 15:17
Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie - powiedział podczas wizyty w Berlinie Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego.

"Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji". Stanisław Żaryn o ataku na blok w Dnieprze

16.01.2023 15:36
Mordowanie cywilów od zawsze dobrze wychodziło Rosji – napisał w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Unia potępia Rosję za ostatnie ataki na cywilów na Ukrainie i zapowiada rozliczenie zbrodniarzy

16.01.2023 17:09
Unia Europejska potępiła Rosję za ostatnie ataki na Ukrainę skierowane przeciwko ludności cywilnej. Zapowiedziała też rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych. W poniedziałek napisał o tym na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, później oświadczenie przekazał premier Szwecji Ulf Kristersson, która kieruje w tym półroczu pracami Wspólnoty.