Redakcja Polska

NATO wzywa Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej

03.02.2023 15:36
NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. W opublikowanym oświadczeniu sojusznicy podkreślili, że traktat przyczynia się do stabilności międzynarodowej ograniczając rosyjskie i amerykańskie strategiczne siły nuklearne.
Audio
  • NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Ostatnie spotkanie obu stron dotyczące inspekcji w ramach Nowego START miało miejsce w 2021 roku w Genewie
Ostatnie spotkanie obu stron dotyczące inspekcji w ramach Nowego START miało miejsce w 2021 roku w Genewiesashk0/shutterstock

- Z niepokojem odnotowujemy, że Rosja nie wypełniła prawnie wiążących zobowiązań wynikających z traktatu Nowy START - brzmi oświadczenie krajów członkowskich NATO. Chodzi o odmowę Rosji dotyczącą przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone inspekcji jej arsenału nuklearnego zgodnie z zapisami traktatowymi.

Rosja nie wpuściła inspektorów od sierpnia ubiegłego roku. Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że to uniemożliwia Amerykanom odpowiednią weryfikację czy Moskwa przestrzega limitów broni strategicznych w ramach traktatu Nowy START.

Jego pełna realizacja - jak napisali sojusznicy - leży w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym krajów członkowskich NATO. Traktat obowiązuje do 2026 roku. Ostatnie spotkanie inspekcji z Rosji i USA odbyło się dwa lata temu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO broń nuklearna Rosja

Polska i kraje bałtyckie zabiegają o mechanizm UE dostosowujący pułapy cenowe na rosyjskiego diesla do wahań rynkowych

03.02.2023 13:52
Polska zabiega o unijny mechanizm dostosowujący pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że dziś będzie to jeden z tematów spotkania ambasadorów krajów członkowskich. Polska oczekuje, że Komisja Europejska przedstawi propozycję w tej sprawie.

Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę

03.02.2023 14:00
Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy poinformował o antyukraińskiej debacie pt. "Czy grozi nam wojna", która miała odbyć się w marcu w kieleckim hotelu - Grand Hotel Kielce. Do uwiarygodnienia spotkania organizatorzy wykorzystali bezprawnie logo Sejmu RP. 

Działalność w Białymstoku centrum pomocy Polakom na Wschodzie będzie kontynuowana

03.02.2023 15:16
Działalność w Białymstoku centrum pomocy humanitarnej dla Polaków ze Wschodu, głównie z Białorusi będzie kontynuowana - zapowiedział w piątek w Białymstoku pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wziął on udział w konferencji podsumowującej drugi rok działania tego centrum.