Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda o sojuszu z USA: silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski

01.03.2023 11:27
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski.
USA doceniają rozwój polskiej armii
USA doceniają rozwój polskiej armiiMinisterstwo Obrony Narodowej

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent Andrzej Duda obiecał, że jako prezydent będzie stał na straży dobrych stosunków polsko-amerykańskich bez względu na to, czy zgadza się ideologicznie z przywódcą USA, czy nie. Zaznaczył, że będąc w sojuszu z USA, Polska ma u boku "policjanta, który ma naprawdę wielką strzelbę, grubą śrutówkę i wprawę w strzelaniu do złodziei".

Podkreślił również, że polityczne i ideologiczne sympatie nie mają również znaczenia dla strony amerykańskiej. - Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych po raz drugi w ciągu roku staje w sercu Warszawy i mówi: tu jest wolne państwo, tu jest NATO, to jest siła sojusznicza, tu jest art. 5 - wskazał prezydent Andrzej Duda.

Zobowiązanie NATO do obrony

Przypomniał, że prezydent Joe Biden potwierdził zobowiązanie NATO do obrony każdego kraju członkowskiego. Zrobił to zarówno w swoim przymówieniu pod Zamkiem Królewskim, jak i podczas rozmów dwustronnych. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że amerykański przywódca zdaje sobie sprawę z trudnego geopolitycznie położenia Polski. - Jesteśmy w miejscu bardzo niebezpiecznym ze względu na bliskość niebezpiecznych zdarzeń. Podkreślił, że rolą prezydentów jest zachowanie chłodnego rozsądku - mówił prezydent Duda.

Zaznaczył jednocześnie, że w ostatnim czasie amerykańska administracja zmieniła swoje postrzeganie Rosji. Zdała sobie przede wszystkim sprawę, że ostrzeżenia formułowane przez Polskę były prawdą. - Oni nie mieli w ogóle doświadczeń z Rosją. Gotowi byli robić z Rosją biznes. Ogromną rolę odegrała rosyjska dezinformacja, propaganda i - jak wielu wskazuje - agentura wpływu - wyjaśniał prezydent Duda.


PAP/da

Debata o przyszłości Ukrainy w polskim konsulacie w Nowym Jorku

01.03.2023 09:35
Scenariusze dla Ukrainy w celu jej zwycięstwa i odbudowy - to tytuł wtorkowej debaty z udziałem polskich, ukraińskich i amerykańskich panelistów na temat przyszłości kraju, napadniętego przez Rosję. Miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Z anektowanego Krymu wojskowi rosyjscy ewakuują rodziny

01.03.2023 10:20
Wojskowi rosyjscy ewakuują swoje rodziny z rejonu wsi Perewalne koło Symferopola, na Półwyspie Krymskim anektowanym przez Rosję - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie w środę.