Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau z wizytą w Seulu. Rozmowy o współpracy polsko-koreańskiej

14.03.2023 10:25
- Korea Południowa jest obecnie jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - mówił w Seulu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji jest w Korei z trzydniową wizytą. Z miejscowymi władzami rozmawia zarówno o współpracy gospodarczej jak i w dziedzinie bezpieczeństwa. Rau spotkał się z koreańskim ministrem ds. unifikacji Kwon Young-se oraz szefem BBN Kim Sung-hanem.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauPaweł Supernak/PAP

Wizyta szefa polskiego MSZ w Korei Południowej potrwa do środy, następnie minister uda się do Wietnamu. - Z Koreą stanowimy zgrany zespół dwóch odległych państw, ale dobrze się rozumiejących i tym samym sobie bliskich. Nasze relacje polityczne są bardzo dobre, nasze relacje ekonomiczne wydają się jeszcze lepsze; dlatego, że Korea jest naszym kompleksowym partnerem gospodarczym, z którym współpracujemy, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, przemysł zbrojeniowy i kwestie natury energetycznej - powiedział we wtorek dziennikarzom minister Rau, odnosząc się do politycznych konsultacji z koreańskimi ministrami. 


Posłuchaj
00:46 12249010_1.mp3 Zbigniew Rau jest w Korei z trzydniową wizytą. Z miejscowymi władzami rozmawia zarówno o współpracy gospodarczej jak i w dziedzienie bezpieczeństwa. Z Seulu relacja wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego.

 

Zwrócił uwagę na duży potencjał we współpracy obu krajów przy budowie elektrowni jądrowych. - Oczywiście strona koreańska, szereg koreańskich firm jest zainteresowanych, prace są bardzo zaawansowane w budowie i rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego, jest to bardzo szeroka paleta współpracy gospodarczej - dodał.

Kwestie relacji Północy z Południem

- W ministerstwie unifikacji zostałem natomiast zapoznany z istotą relacji między Koreą Północną a Republiką Koreańską, która w tym roku obchodzi 70-lecie zakończenia, choć bez traktatu pokojowego, wojny koreańskiej. Jest to nadal bardzo ważny element polityki bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim. Ustalaliśmy, jaki wpływ ma wojna w Ukrainie i rosyjska agresja na zachowanie Korei Północnej w relacjach z Koreą (Południową) i Japonią - powiedział minister.

Jak zaznaczył, istnieje powszechne przekonanie, że Korea Północna - korzystając z tego, że uwaga międzynarodowej opinii publicznej została skierowana na rosyjską agresję przeciw Ukrainie - wykorzystała ten czas, rozszerzając swój program balistyczny i prawdopodobnie także nuklearny. - To powoduje zupełnie zrozumiałe zaniepokojenie po stronie naszych gospodarzy i przyczynia się w sposób oczywisty do zwiększenia napięć na Półwyspie Koreańskim. Co potwierdza znaną tezę, że naruszenie porządku politycznego w jednej części globu odbija się na poczuciu zagrożenia w innych miejscach - i tak tutaj jest - podkreślił szef polskiego MSZ.

Rozmowy o inwestycjach

Rau podkreślał też, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania. Zaznaczał, że zakup przez Polskę znacznej części uzbrojenia w Korei otwiera ogromne możliwości dla koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, a Koreańczycy postrzegają Polskę jako przyszły hub zbrojeniowy.

We wtorek szef polskiej dyplomacji spotka się także z szefem MSZ Korei Południowej i odwiedzi Muzeum Wojny Koreańskiej w Seulu.

W środę minister Rau odwiedzi Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną. Szef polskiego MSZ podkreślił, że dla niego osobiście jest to kwestia "bardzo ważna i emocjonalna". "Duża część życia mojego pokolenia przebiegała w podzielonej Europie (...) To wszystko się zmieniło w 1989 roku, mur berliński upadł i ta trauma podzielonej Europy, trauma podzielonego państwa niemieckiego, zakończyła się. Podobna trauma ma miejsce tutaj" - powiedział.

Zaznaczył, że ten podział odciska się piętnem na polityce Korei Południowej i na wizji rozwoju obu krajów półwyspu w przyszłości.

Saakaszwili bliski śmierci. Piotr Müller: polscy lekarze gotowi, żeby udać się do Gruzji

13.03.2023 17:01
- Polski zespół pomocy humanitarno-medycznej jest gotowy, żeby udać się do Gruzji i zbadać na miejscu byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego oraz udzielić mu pomocy - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zajmie się rosyjskimi zbrodniami? Nieoficjalne doniesienia

14.03.2023 09:33
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ma otworzyć dwa postępowania w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych - informują rosyjskie media niezależne. Wcześniej informację na ten temat opublikował amerykański dziennik The New York Times.