Redakcja Polska

Szef polskiego MSZ zakończył wizytę w Japonii. Tematem wizyty: współpraca i Ukraina

12.05.2023 16:27
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył kilkudniową wizytę w Japonii. Szef polskich dyplomacji rozmawiał w miejscowymi władzami oraz odwiedził Hiroszimę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Minister Zbigniew Rau odwiedził Hiroszim, gdzie spotkał się z burmistrzem miasta Kazui Matsui.
Minister Zbigniew Rau odwiedził Hiroszim, gdzie spotkał się z burmistrzem miasta Kazui Matsui.Twitter/@MSZ_RP

W Tokio polski minister spotkał się z premierem Japonii oraz ze swoim japońskim odpowiednikiem.

Zbigniew Rau rozmawiał z miejscowymi politykami o sytuacji na Ukrainie, w Azji Wschodniej oraz o współpracy obu krajów. Polscy dyplomaci zapowiadali wcześniej, że Zbigniew Rau miał również rozmawiać o pomocy humanitarnej, jaką Japonia zapowiedziała dla ukraińskich uchodźców w Polsce.

Polityk spotkał się również z mieszkającymi w Japonii Polakami, z pracującymi tam duchownymi i wygłosił wykład na Uniwersytecie Waseda. W wywiadzie dla jednej z japońskich stacji Zbigniew Rau mówił, że Japonia może być wzorem dla Ukrainy, gdy chodzi o odbudowę kraju ze zniszczeń.

Szef polskiej dyplomacji odwiedził także Hiroszimę. Zwiedził tam Muzeum Pokoju oraz oddał hołd ofiarom pierwszego w historii ataku nuklearnego z 1945 roku.


Posłuchaj
00:49 Wojciech Cegielski.mp3 Szef polskich dyplomacji rozmawiał w miejscowymi władzami oraz odwiedził Hiroszimę. Więcej szczegółów Wojciech Cegielski. (IAR)

Japonia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Wchodzi w skład grupy G7 czyli największych gospodarek na globie. Tokio jest też jednym z najważniejszych sojuszników krajów NATO w Azji.


IAR/dad

Szefowie MSZ Polski i Japonii przyjęli plan działania w ramach strategicznego partnerstwa

06.05.2021 21:57
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i jego japoński odpowiednik Toshimitsu Motegi podpisali w czwartek w Warszawie pięcioletni plan działania w ramach strategicznego partnerstwa - poinformowało MSZ.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau udaje się do Japonii

08.05.2023 16:34
Szef polskiej dyplomacji wylatuje dzisiaj do Japonii. Minister Zbigniew Rau będzie w Tokio rozmawiał ze swoim miejscowym odpowiednikiem. Odwiedzi też Hiroszimę, miasto, które było świadkiem pierwszego w historii ataku z użyciem broni nuklearnej.

Japonia popiera wsparcie Polski dla obrony Ukrainy

11.05.2023 16:37
Podczas wizyty w Japonii szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim odpowiednikiem Hayashim Yoshimasą. Zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to główne tematy omawiane podczas spotkania polityków. Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z przedstawicielami japońskiego parlamentu i wystąpił na tokijskim Uniwersytecie Waseda