Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki o Trójmorzu: potrzebujemy współpracy na każdym poziomie

17.05.2023 11:32
- Trójmorze to nie tylko współpraca państw, ale też regionów i samorządów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu do uczestników gali Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. 
Premier Mateusz Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. To również patrzenie w przyszłość
Premier Mateusz Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. To również patrzenie w przyszłośćgov.pl

Premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie podkreślił rolę współpracy regionalnej w rozwoju i budowaniu bezpieczeństwa naszej części Europy. Szef rządu porównał Trójmorze do Rzeczpospolitej Obojga Narodów i podkreślił znaczenie współdziałania na poziomie samorządowym w tworzeniu środkowo-europejskiej platmofrmy współpracy. - Potrzebna jest nam współpraca na każdym poziomie, również, a może przede wszystkim, na poziomie lokalnym - zauważył szef polskiego rządu.

- Bez państwa pomocy nie uda nam się przenieść Inicjatywy Trójmorza z poziomu kontaktów międzypaństwowych na poziom rzeczywistej, codziennej, oddolnej współpracy, która wpływa na życie każdego człowieka - mówił premier do samorządowców.

Nie tylko współpraca gospodarcza

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Trójmorze to nie tylko współpraca na płaszczyźnie gospodarki, energetyki czy transportu, ale też w sferze nauki i kultury. - Nasze państwa muszą wspólnie zerwać z półperyferyjnym paradygmatem, zgodnie z którym bardziej interesujemy się Anglią, Francją, Stanami Zjednoczonymi, a znacznie mniej naszymi sąsiadami - ocenił.

- Trójmorze to również konieczność w obliczu wojny wywołanej przez Rosję. Nasza inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, włączyć się w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale i jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalnych - stwierdził szef polskiego rządu. 

- Budowane przez nas drogi, autostrady, sieci energetyczne, rurociągi, połączenia kolejowe, będą biegły przez państwa, regiony, miasta i jednostki samorządowe. Będą namacalnym dowodem, że znosimy między sobą granice i integrujemy nasze ojczyzny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. 

Posłuchaj
00:25 12360304_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: nie zbudujemy Trójmorza spotkaniami prezydentów i premierów, potrzebujemy współpracy lokalnej (IAR) 

Jak dodał, "Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. To również patrzenie w przyszłość". - Świadomi stojących przed nami wyzwań planujemy nad transformacją energetyczną i energetyką wodorową, nad cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami. Chcemy rozwiązywać problemy przeszłości, ale również te, które dopiero są przed nami - podkreślił Mateusz Morawiecki w opublikowanym nagraniu.

W trwającym od wtorku I Samorządowym Kongresie Trójmorza biorą udział politycy, eksperci oraz działacze z 12 państw położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Główne tematy to bezpieczeństwo energetyczne oraz podpisanie umowy o Sieci Regionów. 


IAR/dad

Ukraińcy strącają "Kindżały" nie do przechwycenia. Ekspert: to porażka armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji

17.05.2023 08:34
Strącenie przez Siły Zbrojne Ukrainy sześciu rosyjskich rakiet Kindżał to porażka rosyjskiej armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji – skomentował Pawło Łakijczuk, szef programów wojskowych w kijowskim Centrum Globalistyki "Strategia XXI" i oficer marynarki wojennej w stanie spoczynku.

Wielka Brytania i Holandia będą budować koalicję w celu zakupu dla Ukrainy samolotów F-16

17.05.2023 10:43
Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu.

Dołącz do akcji Fundacji Wolność i Demokracja „Paczka dla Charkowa – uśmiech dla dzieci”

17.05.2023 10:54
Wesprzyj zbiórkę na Dzień Dziecka w Charkowie i podaruj radość dzieciom z terenów objętych wojną. Zapraszamy do włączenia się do akcji Fundacji Wolność i Demokracja.